Live Streaming η μάχη του Νταουρέν Κουρουγκλίεβ για το χάλκινο μετάλλιο στο Παρίσι!

Σε εξέλιξη βρίσκεται αυτήν την ώρα (ΕΡΤ1) ο τελικός των ρεπεσάζ στην κατηγορία των 86 κιλών ελευθέρας πάλης, όπου ο Νταουρέν Κουρουγκλίεβ διεκδικεί το χάλκινο μετάλλιο, στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ο Έλληνας πρωταθλητής αντιμετωπίζει τον Μάιλς Ναζέμ Αμινέ από το Σαν Μαρίνο, τον οποίο θα προσπαθήσει να νικήσει, προκειμένου να χαρίσει στη χώρα μας το 8ο μετάλλιό της στο Παρίσι.

LIVE STREAMING Ο ΑΓΩΝΑΣ ΤΟΥ ΚΟΥΡΟΥΓΚΛΙΕΒ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΤ1

Πως έφτασε στον τελικό των ρεπεσάζ

Ο πρώτος αντίπαλος που αντιμετώπισε ο Νταουρέν Κουρουγκλίεβ στο Παρίσι ήταν ο Ίθαν Έντριαν Ράμος, για τη φάση των «16» του ολυμπιακού τουρνουά.

Ο παλαιστής από το Πουέρτο Ρίκο αποδείχθηκε εύκολη «λεία» για τον Έλληνα πρωταθλητή, καθώς τον νίκησε με 11-0 και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά.

Εκεί πάντως ο Έλληνας πρωταθλητής έπεσε στα… βαθιά, καθώς βρήκε απέναντί του τον «ασημένιο» στο Τόκιο στα 86κ. και «χρυσό» στο Ρίο ντε Τζανέιρο, Χασάν Γιαζντανιτσαράτι από το Ιράν, γνωρίζοντας την ήττα με 9-4.

Ο Νταουρέν Κουρουγκλίεβ πλέον ήλπιζε να συνεχίσει στη διοργάνωση μέσω των ρεπεσάζ και εν τέλει του δόθηκε «δεύτερη ευκαιρία» για να διεκδικήσει μία θέση στο βάθρο.

Κι αυτό γιατί ο Γιαζντανιτσαράτι, ο οποίος απέκλεισε τον Κουρουγκλίεβ στα προημιτελικά, νίκησε στα ημιτελικά τον Μάιλς Ναζέμ Αμινέ από το Σαν Μαρίνο με 7-1 και προκρίθηκε στον τελικό, «τραβώντας» έτσι μαζί του στα ρεπεσάζ τον Έλληνα πρωταθλητή.

Στον πρώτο του αγώνα για τα ρεπεσάζ ο Κουρουγκλίεβ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και πήρε εμφατικά την πρόκριση στον τελικό.

Πιο συγκεκριμένα επικράτησε με χαρακτηριστική ευκολία του Αυστραλού Τζέιντεν Αλεξάντερ Λόρενς με τεχνική υπεροχή (10-0) μέσα σε 97 δευτερόλεπτα και πήρε το εισιτήριο για την διεκδίκηση του χάλκινου μεταλλίου.