Η ταινία του Φεντερίκο Φελίνι “8 1/2”, θα προβληθεί στον θερινό Κινηματογράφο Σινέ Μύλος «Μπαρμπής Βοζαλής» στο Μύλο του Παππά, την Παρασκευή 2 και το Σάββατο 3 Αυγούστου, στις 10 το βράδυ, από την Αντιδημαρχία Πολιτισμού Δήμου Λαρισαίων, σε συνεργασία με την Κινηματογραφική Λέσχη Λάρισας. Πρόκειται για μία από τις σπουδαιότερες ταινίες στην ιστορία του κινηματογράφου.
![Λάρισα: To “8 1/2 του Φρεντερίκο Φελίνι στο δημοτικό θερινό κινηματογράφο στο Μύλο του Παππά](https://www.ertnews.gr/wp-content/uploads/2024/07/10-poster-745x1024.jpg)
Λίγα λόγια για την ταινία: Ο Γκουίντο Ανσέλμι είναι ένας σκηνοθέτης σε βαθιά κρίση, βασανιζόμενος από φαντασιώσεις και έμμονες ιδέες σχετικά με την καθολική παιδεία του, τις σχέσεις του με τις γυναίκες και την αναζήτηση καλλιτεχνικού νοήματος.
- σκηνοθεσία: Φεντερίκο Φελίνι
- Μαρτσέλο Μαστρογιάννι, Ανούκ Αιμέ, Κλαούντια Καρντινάλε, Σάντρα Μίλο, Μπάρμπαρα Στιλ
Τιμή εισιτηρίου: 4 ευρώ
More Stories
Λάρισα: Φωτιά σε αγροτική έκταση στα παράλια του Αγιοκάμπου
Θεσσαλία: Από τον Νικολόπουλο ως τον Ξαρχάκο οι καλοκαιρινές εκδηλώσεις για τον πολιτισμό
“Πολιτιστικός Αύγουστος” στα Φάρσαλα – ertnews.gr