Το παράρτημα Λάρισας της Πανελλήνιας Ένωσης Συνταξιούχων Εκπαιδευτικών (Π.Ε.Σ.ΕΚ.), σε συνεργασία με την Αντιδημαρχία Πολιτισμού του Δήμου Λαρισαίων, διοργανώνει εκδήλωση-συζήτηση για το βιβλίο του φιλόλογου-ιστορικού Σπύρου Αλεξίου, με τίτλο “21 ρωγμές στην επίσημη ιστορία για το 1821”
Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 5 Απριλίου 2024, στις 7.30 μμ. Στο Μουσείο Εθνικής Αντίστασης (Ιουστινιανού 42).
Την παρουσίαση του βιβλίου θα κάνει ο συγγραφέας. Προλογίζει και συντονίζει ο Απόστολος Σιέρρας, φιλόλογος, μέλος της Συντονιστικής ομάδας της Π.Ε.Σ.ΕΚ. Λάρισας.
Ο Θανάσης Παπαθανασίου, φιλόλογος, μέλος της Π.Ε.Σ.ΕΚ. Λάρισας, θα μιλήσει με θέμα: «ΚΛΕΙΩ, προστάτιδα της αλήθειας ή σκλάβα των μύθων; Η περίπτωση του 1821».
Αποσπάσματα του βιβλίου θα διαβάσουν ο Βαγγέλης Ρεμπάπης, ιστορικός, υπεύθυνος λειτουργίας του Μουσείου Εθνικής Αντίστασης Λάρισας και η Δήμητρα Σιέρρα, πτυχιούχος κλασσικής φιλολογίας του ΑΠΘ.
Την εκδήλωση στηρίζουν οι εκδόσεις Τόπος και το βιβλιοπωλείο Αχ. Καλτσάς.
More Stories
Στην Κέρκυρα η Χορωδία music Arte Ελασσόνας
Φεστιβάλ Σκόρδου Πλατυκάμπου – Πλήθος κόσμου στις εκδηλώσεις
Νύχτες κινηματογράφου στο Διαχρονικό Μουσείο Λάρισας