30 Σεπτεμβρίου 2024

Sporades Tv News

Η ενημέρωση απο τις Βόρειες Σποράδες SporadesNew SporadesTv

Λάρισα: Οι νικητές του 10ου επετειακού Αχίλλειου Άθλου στα Φάρσαλα

Με απόλυτη επιτυχία στέφθηκε ο 10ος Επετειακός Αχίλλειος Άθλος που πραγματοποιήθηκε χθες στα Φάρσαλα από τον Δήμο Φαρσάλων, με συνδιοργανωτές την Περιφέρεια Θεσσαλίας και τον Σύλλογο Μαραθωνοδρόμων Λάρισας. Τιμώμενο πρόσωπο στον αγώνα, αλλά και πρέσβειρά του, ήταν η αργυρή παραολυμπιονίκης στο Παρίσι, Λήδα Μανθοπούλου.

Στον ημιμαραθώνιο των 21,1 χιλιομέτρων συμμετείχαν συνολικά 175 αθλητές, 138 στον αγώνα των 5,2 χιλιομέτρων και πλήθος μικρών παιδιών και μαθητών στον αγώνα του ενός χιλιομέτρου. Συμμετοχές που αποδεικνύουν στην πράξη πως ο Αχίλλειος Άθλος αποτελεί σημαντική διοργάνωση η οποία κατέχει εξέχουσα θέση στο πανελλαδικό αθλητικό καλεντάρι.

Λάρισα: Οι νικητές του 10ου επετειακού Αχίλλειου Άθλου στα ΦάρσαλαΛάρισα: Οι νικητές του 10ου επετειακού Αχίλλειου Άθλου στα Φάρσαλα

Την εκκίνηση κήρυξε ο Δήμαρχος Φαρσάλων κ. Μάκης Εσκίογλου για τον ημιμαραθώνιο, ενώ ακολούθησε 7ος Αγώνας Δρόμου 5,2 χλμ και ο 9ος Παιδικός – Εφηβικός Αχίλλειος Άθλος.

Νικητής στον 10 Επετειακό Αχίλλειο Άθλο αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Σκοτίδης του ΣΔΥ ΒΟΛΟΥ / LEVEL X, με χρόνο 1:20:52. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Νικόλαος Γκουτζουρέλας (Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων ν. Λάρισας) με χρόνο 1:27:41 και στην τρίτη θέση ο Αλέξανδρος Μήτσιος (ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ ΤΡΙΚΑΛΩΝ) με χρόνο 1:29:41.

Στις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Ελένη η Μπίσκα (ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΥΤΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ), με χρόνο 1:44:00, δεύτερη η Σοφία Χατζηθεοχάρη (Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων ν. Λάρισας) ) με χρόνο 1:48:27 και τρίτη η Μαρία Διαμαντοπούλου (ΣΔΥ ΒΟΛΟΥ) με χρόνο 1:53:16.

Σε ότι αφορά τον αγώνα των 5,2 χιλιομέτρων, πρώτος τερμάτισε ο Ιωάννης Χαχούδης (ΑΟΜ/ΣΔΥ ΒΟΛΟΥ) με χρόνο 19:39, δεύτερος ο Χάρης Μελισσουργός (ΛΑΜΙΑ) με χρόνο 20:52 και τρίτος ο Απόστολος Κουτσουμπές (ΔΡΟΜΕΩΝ ΥΓΕΙΑΣ ΒΟΛΟΥ) με χρόνο 21:18.

Στις γυναίκες, πρώτη τερμάτισε η Ελένη Οικονόμου (ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ) με χρόνο 23:42, δεύτερη η Μαρία Παπαδημητρίου (Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων ν. Λάρισας) με χρόνο 29:31 και τρίτη η Τόνια Τσιρογιάννη (ΣΔΥΒ) με χρόνο 30:12.

Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει σε τρεις δρομείς, στον Απόστολο Γούλα, πρόεδρο του Συλλόγου Μαραθωνοδρόμων Λάρισας, στον Απόστολο Νικολάου και στον Βασίλη Ζαχαρή, οι οποίοι έχουν συμμετάσχει και στους δέκα Αχίλλειους Άθλους που έχουν διεξαχθεί από το 2013.

Ακολούθησαν οι απονομές στους νικητές και οι συμβολικές τιμητικές πλακέτες στην πλατεία Δημαρχείου, μπροστά από το άγαλμα του Αχιλλέα. Για ακόμη μια χρονιά πολυπληθέστερη ομάδα αναδείχθηκε ο Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Λάρισας, ενώ σημαντική ήταν και η συμβολή των Φαρσαλινών δρομέων (Running Team Farsala). Το «παρών» έδωσαν ο Δήμαρχος Φαρσάλων κ. Μάκης Εσκίογλου και όλη η δημοτική Αρχή, η αντιπεριφερειάρχης τουρισμού κ. Νατάσα Αδαμοπούλου, ο περιφερειακός σύμβουλος κ. Γρηγόρης Γκουντόπουλος και ο τέως πρόεδρος ΕΟΣΛΜΑΥ κ. Νίκος Γούλας.

Καθοριστική ήταν στην επιτυχημένη διεξαγωγή του αγώνα, η συμβολή της οργανωτικής επιτροπής, των εθελοντών και των συλλόγων της επαρχίας, του ιατρικού προσωπικού, της ΕΟΔΥΑ, της Αστυνομίας αλλά και των υπαλλήλων του δήμου.