Λανς 0-1: Πρεμιέρα με νίκη στη Ligue 1 για την αντίπαλο του Παναθηναϊκού

18.08.2024 | 20:02

Lens' Wesley Said celebrates after scoring his side's opening goal during a French League One soccer match between Marseille and Lens at the Stade Velodrome stadium in Marseille, France, Sunday, April 28, 2024. (AP Photo/Daniel Cole)
Ο Γουέλσεϊ.
@2024 DANIEL COLE/AP IMAGES

Η Λανς κέρδισε με 0-1 στον εκτός έδρας αγώνα της πρεμιέρας απέναντι στην Ανζέ και ετοιμάζεται πλέον για να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στα playoffs του Conference League.

Νίκη για τη Λανς στη πρεμιέρα της League 1 απέναντι στην Ανζέ, με την γαλλική να στρέφει πλέον την προσοχή της στον προσεχή αγώνα με τον Παναθηναϊκό (22/8) για τα playoffs του Conference League.

Η Λανς ξεκίνησε με ένταση την αναμέτρηση, με τον Φλοριάν Σοτοκά να σκοράρει μάλιστα στο 2ο λεπτό, το οποίο όμως ακυρώθηκε, αφού ο ποδοσφαιριστής ήταν σε θέση οφσάιντ. Η ομάδα συνέχιζε να φαίνεται να πατάει καλύτερα από την Ανζέ στα επόμενα λεπτά, ωστόσο δεν κατάφερε να δημιουργήσει μεγάλες ευκαιρίες στην επίθεση.

Στη συνέχεια η Ανζέ ανέβασε στροφές και απείλησε στο 27′ με τον Μπελκαντίμ που μετά από σέντρα έπιασε τη κεφαλιά στη περιοχή αναγκάζοντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα να κάνει τρομερή επέμβαση, στέλνοντας τη μπάλα σε κόρνερ.

Βέβαια, η Λανς απάντησε αμέσως, αφού στο επόμενο λεπτό πήρε προβάδισμα με τον Γουέσλεϊ Σαΐντ, ο οποίος υποδέχθηκε υπέροχα τη μπάλα μέσα στη μικρή περιοχή και με ωραία προσποίηση δημιούργησε χώρο για τον εαυτό του και σκόραρε. Στη συνέχεια, η Λανς είχε ευκαιρία να σκοράρει ξανά στο 43′, ωστόσο η κεφαλιά του Σοτοκά από το σημείο του πέναλτι κατέληξε στο δοκάρι και λίγο αργότερα οι δύο ομάδες κατευθύνθηκαν προς στα αποδυτήρια δίχως κάποια αλλαγή στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν ουσιαστικά να χτίσουν επικίνδυνες φάσεις και έως και το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, με την Λανς να διαχειρίζεται με σχετική άνεση το παιχνίδι παίρνοντας εν τέλει το πρώτο τρίποντο της σεζόν.

Όσον αφορά τους υπόλοιπους αγώνες του γαλλικού πρωταθλήματος που διεξάγονταν τραυτόχρονα, η Μονεπελιέ και η Στρασμούρ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1, ενώ η Τουλούζ έμεινε στο μηδέν με τη Ναντ.

• Χάβρη – Παρί 1-4 (3′ Κανγκ, 48′ Γιορίς, 84′ Ντεμπελέ, 86′ Μπαρκολα, 90′ Μουανί)
  • Μπρέστ- Μαρσέιγ 1-5 (3′, 31′ Γκρίνγουντ, 26′, 48′ Ενρίκε, 69′ Γουαχί, 45+6′ Καμαρά)
  • Ρεμς – Λιλ 0-2 (15′ Κονέ, 45+3′ Ντιακιτέ, 90+3′ Ντέιβιντ)
  • Μονακό -Σεν Ετιέν 1-0 (28′ Μιναμίνο)
  • Οσέρ – Νις 2-1 (21′ Τσο, 43′ Ραβέλοσον, 90+5′ Κουλιμπαλί)
  • Μονπελιέ – Στρασβούργο 1-1 (58′ Ντιαρά, 67′ Σαβανιέ)
  • Τουλούζ – Ναντ 0-0
  • Ανζί – Λανς 0-1 (28′ Σαΐντ)
  • 18/8 21:45 Ρεν – Λιόν