LaLiga: Ισόπαλες Λας Πάλμας και Σεβίλη με αυτογκόλ εκατέρωθεν

Η Σεβίλη συμβιβάστηκε με τον βαθμό της ισοπαλίας, 2-2, στην έδρα της Λας Πάλμας στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της LaLiga. Από ένα αυτογκόλ είχε κάθε ομάδα, με πρώτον τον Σουάρεθ στο 25ο λεπτό για την ομάδα της Ανδαλουσίας και δεύτερον τον Γάλλο Νιανζού στο 42΄ για τους γηπεδούχους. Στο 61ο λεπτό, ο Σάντσεθ διπλασίασε τα τέρματα της Σεβίλης, αλλά στο 71ο λεπτό, το γκολ του Ραμίρεθ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Νωρίτερα, η Θέλτα πήρε το πρώτο «τρίποντο» της σεζόν στη LaLiga, επικρατώντας με 2-1 εντός έδρας της Αλαβές, στην πρεμιέρα. Μετά το 1-1 στις δύο αναμετρήσεις που προηγήθηκαν για την 1η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος (Αθλέτικ Μπιλμπάο-Χετάφε και Μπέτις-Τζιρόνα), το γκολ του Άσπας στο 86ο λεπτό (είχε στείλει την μπάλα στα δίχτυα και στο 43΄ αλλά είχε ακυρωθεί) απέτρεψε μία τρίτη ισοπαλία και μάλιστα με το ίδιο σκορ. Η Θέλτα που πέρυσι κατάφερε να παραμείνει στα «μεγάλα σαλόνια», είδε την Αλαβές να προηγείται, με γκολ του Γκαρθία στο 17ο λεπτό και χρειάστηκε να περιμένει μέχρι το 66΄ για να ισοφαρίσει με τον Σουηδό Σβέντμπεργκ. Η ομάδα του Κλάουντιο Χιράλντεθ έψαξε το δεύτερο γκολ και το βρήκε χάρη στον Άσπας για να μπει με το… δεξί στη LaLiga.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής της LaLiga έχουν ως εξής:

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Χετάφε 1-1 (27΄ Σάνθετ – 64΄ Ούτσε)

Μπέτις-Τζιρόνα 1-1 (6΄ Μπάρτρα – 72΄ Μιζεχούι)

Θέλτα-Αλαβές 2-1 (66΄ Σβέντμπεργκ, 84΄ Άσπας – 17΄ Γκαρθία)

Λας Πάλμας-Σεβίλη 2-2 (42΄ Νιανζού, 71΄ Ραμίρεθ – 25΄ αυτ. Σουάρευ, 61΄ Σάντσεθ)