La Liga: Γκέλα 1-1 της Ρεάλ στη Μαγιόρκα

O Kιλιάν Εμπαπέ έκανε ντεμπούτο στη La Liga με τη φανέλα της Ρεάλ Μαρίτης, όμως οι γκαλάκτικος δεν απέφυγαν τη γκέλα, καθώς ήρθαν ισόπαλοι εκτός έδρας 1-1 με την Μαγιόρκα για την πρώτη αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η Μαγιόρκα θέλησε να αιφνιδιάσει τη Ρεάλ και μόλις στο 6ο λεπτό απείλησε την εστία του Κουρτουά με τον Σαμού Κόστα, ο οποίος σούταρε από την άκρη της μεγάλης περιοχής με τον Βέλγο τερματοφύλακα να αποκρούει.

Βέβαια, δεν άργησε πολύ η “βασίλισσα” για να βρει τον βηματισμό της και στη πρώτη της ευκαιρία πήρε προβάδισμα με τον Ροντρίγκο στο 13′. Ο Βραζιλιάνος έκλεψε στη μικρή περιοχή τη μπάλα και αφότου δημιούργησε χώρο για τον εαυτό του έκανε ένα υπέροχο σουτ, ανοίγοντας το σκορ για τους Μαδριλένους (0-1).

Μάλιστα, στο 25′ ο Εμπαπέ παραλίγο να χρηστεί σκόρερ, όταν σε αντεπίθεση ο Γάλλος σταρ πήρε την πάσα από τον Βινίσιους και εκτέλεσε με τη μία, με τη μπάλα να καταλήγει λίγα μέτρα άουτ. Στη συνέχεια

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μαγιόρκα θέλησε να αντιδράσει και στο 53′ έφτασε στην ισοφάριση. Ο Ροντρίγκες εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, με τον Μουρίκι να παίρνει την κεφαλιά, για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Η βασίλισσα έψαξε το γκολ της νίκης, αλλά δεν μπόρεσε να το βρει. Μάλιστα τελείωσε και το ματς με δέκα παίκτες εξαιτίας απευθείας αποβολής του Μεντί στο 90+7′.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής στη La Liga

Αθλέτικ Μπιλμπάο – Χετάφε 1-1 (Οϊάν Σανθέτ 27, Κρισάντους Ούτσε 64′)

Μπέτις – Χιρόνα 1-1 (Μπάρτρα 6′, Μισεχούι 72′)

Θέλτα – Αλαβές 2-1 (17′ Κίκε Γκαρσία, 66′ Σουέντμπεργκ, 84′ Άσπας)

Λας Πάλμας- Σεβίλλη 2-2 (25′ Άλεξ Σουάρες, 34′ Σάντσες, 42′ Νιάνζου αυτογκόλ, 71′ Ραμίρες)

Οσασούνα – Λεγκανές 1-1 (22′ Κρουθ, 79′ Σοριανό)

Βαλένθια – Μπαρτσελόνα 1-2 (44′ Ντούρο, 45+5′, 49′ Λεβαντόβσκι)

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Ράγιο Βαγιεκάνο 1-2 (Φρούτος 67′ 84′ Καμέγιο, 90+8 Θουμπιμέντι)

18/8 22:30 Μαγιόρκα – Ρεάλ Μαδρίτης 1-1 (53′ Μουρίκι / 13′ Ροντρίγκο)

19/8 20:00 Βαγιαδολίδ – Εσπανιόλ

19/8 20:00 Βιγιαρεάλ – Ατλέτικο Μαδρίτης