Κύπελλο Γερμανίας: Πρόκριση για την Άιντραχτ με δύο γκολ του Εκιτικέ

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης πήρε το «διπλό» στην έδρα της Άιντραχτ Μπραουνσβάιχ, επικρατώντας με 4-1, για να προκριθεί στον δεύτερο γύρο του Κυπέλλου Γερμανίας. Ο Γάλλος επιθετικός Ουγκό Εκιτικέ σημείωσε τα δύο από τα τέσσερα γκολ της ομάδας της Φρανκφούρτης, στο 56΄ και στο 61΄, ενώ στο 53΄ είχε ανοίξει το σκορ ο γεννημένος στη Γαλλία Αλγερινός Φαρές Σαϊμπί και στο 88ο λεπτό σκόραρε ο Ματάνοβιτς. Για τους γηπεδούχους, το γκολ πέτυχε ο Σαμπό.

Στον δεύτερο γύρο του γερμανικού Κυπέλλου προκρίθηκε νωρίτερα σήμερα (19/8) και η Βέρντερ. Η ομάδα της Βρέμης επικράτησε εκτός έδρας με 3-1 της Ενεργκί Κότμπους με χατ τρικ του 20χρονου Γερμανού επιθετικού Κέκε Τοπ (32΄, 37΄, 55΄), στο πλαίσιο της μεταξύ τους αναμέτρησης για τον Α΄ γύρο. Με 10 παίκτες έμειναν οι γηπεδούχοι στο 78ο λεπτό, λόγω της κόκκινης κάρτας που αντίκρισε ο Ρομάριο Χαϊρούλα.

Με γκολ του Αυστριακού Πάτρικ Βίμερ στο 15ο λεπτό, η Βόλφσμπουργκ πέρασε νικηφόρα από την έδρα ης Κόμπλεντς και εξασφάλισε το «εισιτήριο» για τον επόμενο γύρο. Αποβλήθηκε στο 79ο λεπτό για την Κόμπλεντς ο Γιασίν Γιαμάν.

Στον δεύτερο γύρο θα συνεχίσει και η Κίκερς Όφενμπαχ μετά τη νίκη της με 2-1 εντός έδρας επί του Μαγδεμβούργου