Κόμο 3-0: Άνετη νίκη και ιδανική πρεμιέρα για τους μπιανκονέρι

SERIE A

19.08.2024 | 23:40

Οι παίκτες της Γιουβέντους πανηγυρίζουν
PRINT SCREEN

Η Γιουβέντους νίκησε 3-0 την Κόμο και ξεκίνησε με το δεξί στη Serie A. Οι Εμπανγκουλά (23′), Γουεά (45’+1′) και Καμπιάζο (90′) τα γκολ για την ομάδα του Τιάγκο Μότα.

Ιδανική πρεμιέρα για τη Γιουβέντους στη Serie A. Οι μπιανκονέρι επικράτησαν με 3-0 της Κόμο χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα και μπήκαν με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα.

Η “Γηραιά Κυρία” ευτύχησε να προηγηθεί στο 23ο λεπτό με τον Σαμουέλ Εμπανγκουλά να σκοράρει στο ντεμπούτο του. Ο 20χρονος Βέλγος έκανε την κίνηση από αριστερά και πλάσαρε με το δεξί νικώντας τον Ρέινα για το 1-0.

Η ομάδα του Τιάγκο Μότα πήγε στο ημίχρονο με προβάδισμα δύο τερμάτων αφού στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Γουεά έκανε το 2-0. Ο Γιλντίζ μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έκανε το γύρισμα και ο 24χρονος με ένα αριστερό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το… κερασάκι για τη Γιουβέντους έβαλε με τη συμπλήρωση 90 λεπτών ο Καμπιάσο με ένα πολύ όμορφο γκολ. Ο 24χρονος μέσος έκοψε προς τα μέσα και με ένα υπέροχο αριστερό πλασέ έγραψε το 3-0 για τους γηπεδούχους.

Νωρίτερα, η Αταλάντα διέλυσε με 4-0 εκτός έδρας τη Λέτσε ξεκινώντας με τον καλύτερο τρόπο την πορεία της στη φετινή Serie A. Η κάτοχος του Europa League άνοιξε το σκορ στο 35′ με τον Μπρεσιανίνι, ο οποίος σκόραρε ξανά στο 66′ ενώ είχαν προηγηθεί δύο γκολ του Ρετέγκι, πρώτα στο 45′ και έπειτα στο 57′ από το σημείο του πέναλτι.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

• Πάρμα – Φιορεντίνα 1-1 (22′ Ντένις, 35′ Πονγκράσιτς)
  • Τζένοα – Ίντερ 2-2 (20′ Βολιάκο 90+5′ Μεσίας, 30′,82′ Τουράμ)
  • Έμπολι – Μόντσα 0-0
  • Μίλαν Τορίνο 2-2 (20′ Τιάο, 68′ Ζαπάτα, 89′ Μοράτα, 90+5′ Οκαφόρ)
  • Βερόνα – Νάπολι 3-0 (50′ Λιβραμέντο, 75′, 90+4′ Μοσκιέρα)
  • Μπολόνια – Ουντινέζε 1-1 (57′ Ορσολίνι, Χιανέτι 68′)
  • Κάλιαρι – Ρόμα 0-0
  • Λάτσιο – Βενέτσια 3-1 (3′ Άντερσεν, 11′ Καστεγιάνος, 44′ Τζακάνι, 81′ αυτογκόλ Αλτάρε)
  • Λέτσε – Αταλάντα 0-4 (35′, 66′ Μπρεσιανίνι, 45′, 57′ (π.) Ρετέγκι)
  • Γιουβέντους – Κόμο 3-0 (23′ Εμπανγκουλά, 45’+1′ Γουεά, 90′ Καμπιάζο)