Με εκπροσώπους των γονέων μαθητών του Ειδικού Επαγγελματικού Γυμνασίου-Λυκείου Ελασσόνας συναντήθηκε ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας, προκειμένου να συζητήσουν θέματα λειτουργίας του σχολείου και δημιουργικής απασχόλησης των μαθητών.
Οι εκπρόσωποι των γονέων κ.κ. Μ. Κωνσταντούλα και Γ. Γκατζιούρας ζήτησαν από τον Δήμαρχο να εξετάσει τη δυνατότητα διάθεσης επιπλέον αιθουσών διδασκαλίας στο ΕΝΕΕΓΥΛ, το οποίο συστεγάζεται με το ΕΠΑΛ Ελασσόνας. Ο κ. Γάτσας δεσμεύθηκε ότι θα δώσει εντολή στην τεχνική υπηρεσία να εξετάσει τη διαθεσιμότητα των χώρων των συστεγαζόμενων σχολείων και, σε περίπτωση που δεν επαρκούν, να εκπονήσει μελέτη για την επέκταση του κτηρίου. Ανοιχτό άφησε το ενδεχόμενο να ζητήσει από το Υπουργείο την κατασκευή νέου κτηρίου που θα στεγάσει τα ειδικά σχολεία και για το λόγο αυτό επικοινώνησε με τον Προϊστάμενο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Λάρισας κ. Ν. Ζέρβα, ο οποίος δήλωσε θετικός στην υποστήριξη και διαβίβαση του αιτήματος.
Σημαντική είναι η αναγνώριση από την πλευρά των γονέων για την επιτυχία των δράσεων δημιουργικής απασχόλησης ΑμεΑ που οργάνωσε ο Δήμος Ελασσόνας το 2023 και θα συνεχιστούν και φέτος. Ο Δήμος Ελασσόνας είχε αναλάβει τη δημιουργική απασχόληση των μαθητών με αναπηρία τα πρωινά του Σαββάτου προσλαμβάνοντας εξειδικευμένο προσωπικό και νοικιάζοντας ταξί για τη μεταφορά των μαθητών.
More Stories
Πρωτοβουλία Β. Κόκκαλη για σύγκλιση της Επιτροπής Παραγωγής και Εμπορίου της Βουλής για τις αποζημιώσεις του ΕΛΓΑ
Πυρκαγιά στο Παλαιόκαστρο Λάρισας – ertnews.gr
Πανώλη στα αιγοπρόβατα: 230.000 ζώα έχουν ελεγχθεί και 7.000 έχουν θανατωθεί στη Θεσσαλία – Συνεχίζονται οι έλεγχοι