Είμαι εδώ βαθιά συγκινημένος εκπροσωπώντας΄κάθε Ελληνίδα και Ελληνα και επαναλαμβάνω δύο λέξεις που μάς σημάδεψαν, «δεν ξεχνώ», ενώ προσθέτω 3 λέξεις ακόμα: Ενωνόμαστε, επιμένουμε αγωνιζόμαστε, τόνισε ο Κυριάκος Μητσοτάκης στην ομιλία του από το προεδρικό Μέγαρο της Λευκωσίας.
Δεν είμαστε εδώ για να θρηνήσουμε και να τιμήσουμε αλλά και να αγωνιστούμε προβάλοντας το Κυπριακό ως απαράδεκτο παράδειγμα εισβολής που στις ημέρες μας βρίσκει μιμητές, όπως στην Ουκρανία. Καμία μάχη δεν χάνεται εάν πρώτα δεν δοθεί. Αργά η γρήγορα η Τουρκία οφείλει να αντιληφθεί ότι οι φιλοδοξίες της δεν μπορούν να ταυτίζονται με μαύρες επετείους, τόνισε ο πρωθυπουργός.
Ενώπιον του Νίκου Χριστοδουλίδη αναφέρθηκε σε σχέδιο και ακλόνητη πίστη και τόνισε ότι η Κύπρος για μισό αιώνα στάθηκε όρθια στις ολέθριες συνέπειες του Αττίλα, διατήρησε τρεις γενιές ζωντανό το αίτημα της επανένωσης, έγινε μέλος της ΕΕ ενισχύοντας την οικονομία, αλλά η πληγή εξακολουθεί να αιμορραγεί και η Γη της Αφροδίτης παραμένει διχοτομημένη ενώ ακόμη υπάρχουν πρόσφυγες.
Ο Ελληνισμός δεν θα πάψει να αγωνίζεται μέχρι να επανενωθεί η Κύπρος, κατέληξε ο πρωθυπουργός.
More Stories
Με το εμβληματικό «ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ» φωταγωγήθηκε η Βουλή των Ελλήνων
ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ: Απερίφραστη καταδίκη στις τουρκικές φιέστες μίσους στα κατεχόμενα – Η κυβέρνηση να αντιδράσει άμεσα
Κ. Μητσοτάκης: Ο Ελληνισμός δεν θα πάψει να αγωνίζεται μέχρι να επανενωθεί η Κύπρος