Ήταν Panathinaikos και πέτυχε μεγάλη πρόκριση, 2-0 τη Λανς!

Μία παλικαρίσια πρόκριση πανηγύρισε το βράδυ της Πέμπτης ο Παναθηναϊκός στο… φλεγόμενο ΟΑΚΑ απέναντι στη Λανς, κι έτσι η εφετινή ευρωπαϊκή του πορεία θα συνεχιστεί στη League Phase του Europa Conference League.

Οι «πράσινοι» κατάφεραν να επικρατήσουν με 2-0 σκορ της Λανς μπροστά σε 60.000 φιλάθλους τους, κι έτσι, ανατρέποντας την ήττα με 2-1 του πρώτου αγώνα, κατάφεραν να πετύχουν τον μεγάλο τους στόχο.

Ο Πελίστρι στο 62’ και ο Τετέ στο 85’ υπέγραψαν τη μεγάλη πρόκριση της ομάδας του Αλόνσο.

Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του θρυλικού Σουηδού προπονητή, Σβεν Γκόραν Έρικσον.

Ο αγώνας

Oι «πράσινοι» μπήκαν με διάθεση να πιέσουν ψηλά τη Λανς και κατάφεραν να προβληματίσουν τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στο ξεκίνημα του ματς υπέπεσαν σε αρκετά εύκολα λάθη, τα οποία όμως δεν τους κόστισαν.

Μάλιστα η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς ανήκε στους Γάλλους. Στο 9ο λεπτό ο Σαΐντ μετά από κόρνερ, έπιασε μία κεφαλιά μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός βρέθηκε σε πολύ δύσκολη θέση, καθώς το συγκρότημα του Στιλ κέρδισε πέναλτι.

Ο Ντα Κόστα τσίμπησε την μπάλα προ του Μλαντένοβιτς στην περιοχή και έπεσε στο έδαφος, με τον ρέφερι να δείχνει την άσπρη βούλα, καθώς είδε ότι η πτώση του οφειλόταν στην επαφή που είχαν.

Πάντως αυτό το λάθος του Σέρβου δεν το πλήρωσε το «τριφύλλι». Κι αυτό γιατί ο Ντραγκόφσκι έπεσε στη σωστή γωνία και με μία εξαιρετική απόκρουση, κράτησε ανέπαφη την εστία του. Μία φάση που πανηγυρίστηκε σαν γκολ από τους 60.000 φιλάθλους των γηπεδούχων.

Με τον Παναθηναϊκό να παρουσιάζει προβλήματα στην ανάπτυξη κύλησαν τα επόμενα λεπτά στο παιχνίδι.

Οι «πράσινοι» αδυνατούσαν να «χτίσουν» επιθέσεις με συνεργασίες, κι έτσι δεν μπορούσαν να απειλήσουν τους Γάλλους.

Κι αυτό γιατί οι μακρινές μπαλιές με στόχο τον Ιωαννίδη αποτελούσαν εύκολη λεία για την οπισθοφυλακή της Λανς.

Στο 28′ ένα ωραίο δυνατό σουτ του Τετέ, δεν βρήκε στόχο, ενώ πέντε λεπτά αργότερα χρειάστηκε ο Ντραγκόφσκι να δείξει εκ νέου τα ρεφλέξ του, αποκρούοντας την μπάλα μετά το δυνατό σουτ που επιχείρησε ο Σαΐντ από δύσκολη γωνία.

Στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου η ομάδα του Αλόνσο προσπάθησε να βάλει κάτω την μπάλα, προκειμένου να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να φτάσει το γκολ.

Πάντως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απείλησαν δις, με τον Ντραγκόφσκι να λέει «όχι» στο 51′ σε σέντρα-σουτ του Σαΐντ και στο 57′ σε κοντινή προβολή του Τόμασον.

Στο 61΄ο Αλόνσο προχώρησε σε τριπλή αλλαγή, με τους Κώτσιρα, Μπακασέτα και Τσέριν να περνούν εκτός αγώνα και τους Βαγιαννίδη, Μαξίμοβιτς και Μαντσίνι να παίρνουν τη θέση τους.

Ένα λεπτό αργότερα το ΟΑΚΑ πήρε «φωτιά», καθώς οι «πράσινοι» έφτασαν στο πολυπόθητο 1-0, με το οποίο έφεραν τα πάντα σε απόλυτη ισορροπία, όσον αφορά στην πρόκριση.

Ο Πελίστρι επιτέθηκε κάθετα και έδωσε στον Ιωαννίδη, βλέποντας την μπάλα να του στρώνεται στα πόδια μετά την κόντρα που έγινε, καταφέρνοντας εν τέλει με αριστερό πλασέ να νικήσει τον Σαμπά.

Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός έχοντας πια το μομέντουμ, προσπάθησε να βρει το γκολ που θα τον έκανε «αφεντικό» στη μάχη της πρόκρισης.

Και εν τέλει το βρήκε στο 85′ αφού πρώτα γλίτωσε από… της Λανς τα δόντια!

Μετά από μία φάση διαρκείας, όπου οι Γάλλοι έδειχναν να έχουν… κατασκηνώσει στην περιοχή των γηπεδούχων, χωρίς όμως να μπορούν να φτάσουν σε τελική,  ο Ιωαννίδης, που είχε γυρίσει για να βοηθήσει, έδιωξε την μπάλα, βγάζοντας την ομάδα του στην κόντρα.

Ο Μαντσίνι μπήκε στην περιοχή και την κατάλληλη στιγμή τροφοδότησε στον Τετέ, ο οποίος με εξαιρετικό πλασέ στην κίνηση με το δεξί έγραψε το 2-0, την ώρα που το ΟΑΚΑ άρχισε να… φλέγεται από τους πανηγυρισμούς των 60.000 φιλάθλων του τριφυλλιού.

Παναθηναϊκός-Λανς 2-0

Γκολ: 62′ Πελίστρι (Παναθηναϊκός), 85′ Τετέ (Παναθηναϊκός)

Κίτρινες: Φρανκόφσκι (Λανς), Τετέ (Παναθηναϊκός), Γκραντίτ (Λανς)