Ιταλία: «Σεφτέ» στις νίκες η Ίντερ, 2-0 την Λέτσε

Η απουσία του Λαουτάρο Μαρτίνες με μυϊκό τραυματισμό δεν εμπόδισε την πρωταθλήτρια Ίντερ να πάρει την πρώτη της νίκη στη Serie A (στην πρεμιέρα αναδείχθηκε ισόπαλη εκτός έδρας με τη Τζένοα, 2-2), επικρατώντας με 2-0 της Λέτσε.

Οι «νερατζούρι» αγωνίστηκαν χωρίς τον κορυφαίο τους σκόρερ (Μαρτίνες) παρ’ όλα αυτά βρήκαν ένα πολύ γρήγορο γκολ με τον Νταρμιάν και στο δεύτερο μέρος «κλείδωσαν» την πρώτη τους νίκη στη νέα σεζόν με το πέναλτι του Τσαλχάνογλου στο 69′.

Καθόλου μα καθόλου τυχαίος δεν ήταν ο βαθμός που απέσπασε η Τζένοα στην έδρα της στην πρεμιέρα της περιόδου 2024/2025 απέναντι στην Ίντερ. Η ομάδα της Γένοβας με το γκολ του Πιναμόντι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έφυγε με μεγάλο «διπλό» από την έδρα της Μόντσα (1-0), κάνοντας μέχρι τώρα το ιδανικότερο ξεκίνημα στη νέα σεζόν.

Η Ουντινέζε υποχρέωσε τη Λάτσιο στην πρώτη εφετινή της ήττα στη Serie A, ενώ η Πάρμα απέδειξε σε δεύτερο ματς στην έδρα της απέναντι σε πιο δυνατή θεωρητικά ομάδα (Μίλαν), ότι δεν ανέβηκε τυχαία στην κορυφαία κατηγορία!

Μετά το 1-1 απέναντι στην Φιορεντίνα στην πρεμιέρα της σεζόν 2024/2025, η ομάδα του Φάμπιο Πέκια έκανε το «μπαμ» με τη Μίλαν, επικρατώντας στο «Ένιο Ταρντίνι» με 2-1 στην πρώτη μεγάλη έκπληξη της χρονιάς στο πρωτάθλημα της γειτονικής χώρας.

Πρωταγωνιστής των «παρμετζάνι» ήταν ο 22χρονος επιθετικός Ματέο Καντσελιέρι, ο οποίος πέρασε αλλαγή στο 59′ και σχεδόν 20 λεπτά πέτυχε το «χρυσό» γκολ που χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Η Ουντινέζε πρόλαβε να σκοράρει δύο φορές εναντίον της Λάτσιο, με αποτέλεσμα η αποβολή του Καμαρά στο 68′ να μη σταθεί εμπόδιο στο πρώτο της «τρίποντο» στο πρωτάθλημα (2-1).

Λούκα και Τοβέν ήταν οι σκόρερ των γηπεδούχων, οι οποίοι στην πρεμιέρα είχαν κάνει τη «ζημιά» στο «σπίτι» της Μπολόνια (1-1).