Ιταλία: Πρεμιέρα με νίκη για τη Γιουβέντους, 3-0 την Κόμο

Στο «ρετιρέ» του βαθμολογικού πίνακα της Serie A βρέθηκε η Γιουβέντους, με την ολοκλήρωση της πρεμιέρας της Serie A, μαζί με τις Βερόνα, Λάτσιο και Αταλάντα.

Η ομάδα του Τορίνο επικράτησε με 3-0 εντός έδρας της Κόμο, χάρη στα γκολ των Σαμουέλ Μπανγκούλα (23΄), Τίμοθι Γουεά (45+1΄) και Αντρέα Καμπιάζο (90+1΄). Ακυρώθηκε, μέσω VAR, γκολ του Ντούσαν Βλάχοβιτς, στο 47ο λεπτό.

Με… τρίποντο μπήκε στη νέα αγωνιστική περίοδο της Serie A νωρίτερα σήμερα (19/8) η Αταλάντα. Στην πρεμιέρα του ιταλικού πρωταθλήματος, η ομάδα του Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι επιβλήθηκε εκτός έδρας με 4-0 της Λέτσε, χάρη σε δύο γκολ από τον Μάρκο Μπρεσανίνι στο 35ο λεπτό και στο 66ο, αλλά και δύο του Ματέο Ρετέγκι. Ο Αργεντινός είχε διπλασιάσει τα τέρματα της κατόχου του τίτλου του Europa League στο 45ο λεπτό, ενώ στο 57΄ έκανε το 3-0 από το σημείο του πέναλτι… πριν… ξαναχτυπήσει ο Μπρεσανίνι.

Η 1η αγωνιστική:

Τζένοα-Ίντερ 2-2 (20΄ Βολιάκο, Μεσίας πεν. 90+5΄ – 30΄ & 82΄ Tουράμ)

Πάρμα-Φιορεντίνα 1-1 (22΄ Μαν – 75΄ Μπιράγκι)

Έμπολι-Μόντσα 0-0

Μίλαν-Τορίνο 2-2 (89΄ Μοράτα, 90+6΄ Οκαφόρ – 30΄ αυτ. Τιαό, 68΄ Σαπάτα)

Μπολόνια-Ουντινέζε 1-1 (57′ πέν. Ορσολίνι – 68΄ Τζανέτι)

Βερόνα-Νάπολι 3-0 (50′ Ρότσα Λιβραμέντο, 75΄, 90΄+4 Μοσκέρα)

Κάλιαρι-Ρόμα 0-0

Λάτσιο-Βενέτσια 3-1 (11′ Καστεγιάνος, 44′ πέν. Τζακάνι, 81′ αυτ. Αλτάρε – 4′ Αντερσεν)

Λέτσε-Αταλάντα 0-4 (35΄ & 66΄ Μπρεσανίνι, 45΄ & 57΄ πεν. Ρετέγκι)

Γιουβέντους-Κόμο 3-0 (23΄ Μπανγκούλα, 45+1΄ Γουεά, 90+1΄ Καμπιάζο)