Ιταλία: Μοιρασιά (2-2) για Λάτσιο και Μίλαν, ανατροπή στις καθυστερήσεις για τη Νάπολι!

Δεν ανέδειξε νικητή η «μονομαχία» στο «Ολίμπικο», ανάμεσα στη Λάτσιο και τη Μίλαν, για την 3η αγωνιστική της Serie A. Οι «λατσιάλι» αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 με τους «ροσονέρι», οι οποίοι ακόμα αναζητούν το πρώτο τους «τρίποντο» στο εφετινό πρωτάθλημα. Στον αντίποδα, η Λάτσιο δεν κατάφερε να πανηγυρίσει το «2 στα 2» εντός έδρας.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 8΄ με τον Πάβλοβιτς και έμειναν σε πλεονεκτική θέση μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ωστόσο, στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και μέσα σε ελάχιστα λεπτά (62΄-66΄) έφεραν τα… πάνω-κάτω, με σκόρερ τους Καστεγιάνος και Ντιά (2-1). Η Μίλαν, όμως, δεν είχε πει την τελευταία της… λέξη και στο 72΄ με τον Λεάο κατάφερε να… αποδράσει με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Με τεράστια ανατροπή στις καθυστερήσεις, η Νάπολι πανηγύρισε τη δεύτερη εφετινή νίκη της και με το τελικό 2-1 επί της Πάρμα πλησίασε την κορυφή.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν από την… άσπρη βούλα με τον Μπόνι στο 19΄ και έδειχναν αποφασισμένοι για το πρώτο τους «διπλό».

Ωστόσο, η αριθμητική υπεροχή της Νάπολι από το 75΄ (κόκκινη ο Σουζούκι της Πάρμα) επέτρεψε στους γηπεδούχους να ελέγξουν τον ρυθμό και στις καθυστερήσεις να χτυπήσουν με τους Λουκάκου (90+2΄) και Ανγκισά (90+6) για την ανατροπή!