17 Σεπτεμβρίου 2024

Ιταλία: Επική ανατροπή για την Ουντινέζε στο «Ένιο Ταρντίνι», 3-2 την Πάρμα

Η Πάρμα προηγήθηκε 2-0 στο πρώτο μέρος της Ουντινέζε, φάνηκε ότι θα είχε ένα εύκολο βράδυ στο «Ένιο Ταρντίνι», ωστόσο, στο β΄ ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι με μία εντυπωσιακή ανατροπή κι εκμεταλλευόμενοι το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχαν από το 73′ (αποβολή Κεϊτά) έφεραν τα πάνω κάτω με τον Τοβέν.

Η ομάδα του Κόστα Ρούνγιαϊτς επικράτησε με 3-2, στο προτελευταίο χρονικά ματς της 4ης αγωνιστικής της Serie A κι απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής με 10 βαθμούς, ούσα αήττητη μέχρι τώρα (3-1-0).

Η Πάρμα δεν εκμεταλλεύτηκε την έδρα της, παρά το σημαντικό προβάδισμα που πήρε και με δύο ήττες στο ξεκίνημα παρέμεινε στην 12η θέση με 4 βαθμούς.

Η «σεμνή τελετή» στο «Ένιο Ταρντίνι» φάνηκε πώς θα τελείωνε από το πρώτο 45λεπτο, μετά τα δύο γκολ των γηπεδούχων από τον 24χρονο Ιταλό, Ντελ Πράτο, στο 2΄ και τον 20χρονο Γάλλο επιθετικό, Γιοάν Μπονί, στο φινάλε του ημιχρόνου.

Με το… καλησπέρα στο δεύτερο, όμως, οι φιλοξενούμενοι ξαναμπήκαν στο παιχνίδι. Ο Λούκα στο 49′ μείωσε σε 2-1 για να έρθει στη συνέχεια ο Γάλλος επιθετικός, Φλοριάν Τοβέν, με δύο γκολ μέσα σε 12 λεπτά να υπογράψει τη μεγάλη ανατροπή της Ουντινέζε.