Ευχές στους Έλληνες ανά την υφήλιο απηύθυνε ανήμερα του Δεκαπενταύγουστου ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ, Νίκος Ανδρουλάκης, από τον Ι.Ν. Παναγίτσας Μασταμπά, στο Ηράκλειο, όπου παρακολούθησε την Θεία Λειτουργία για την εορτή της Κοιμήσεως της Θεοτόκου.
Η Θεοτόκος, είπε ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ, αντιπροσωπεύει για τον Ελληνισμό το καταφύγιο της ελπίδας και της δύναμης.
![Ηράκλειο – Ν. Ανδρουλάκης: Το καταφύγιο της ελπίδας η Θεοτόκος – Έχουμε χρέος για τις επόμενες γενιές να προστατεύσουμε τον φυσικό μας πλούτο](https://www.ertnews.gr/wp-content/uploads/2024/08/455623530_852427570171574_2793496806392239333_n-1024x682.jpg)
Αναφέρθηκε, όμως, και στις μεγάλες και καταστροφικές πυρκαγιές που και φέτος εκδηλώθηκαν στην χώρα μας και “βύθισαν στον θυμό και την απελπισία τους πολίτες”, όπως είπε ο Νίκος Ανδρουλάκης. Και πρόσθεσε: “Έχουμε χρέος για τις επόμενες γενιές να προστατεύσουμε τον φυσικό μας πλούτο, έχουμε χρέος να δημιουργήσουμε ένα κράτος λειτουργικό, αξιοκρατικό, ανθεκτικό, που θα προστατεύει τη φύση και τον άνθρωπο – ένα κράτος το οποίο θα μπορεί να δημιουργήσει περισσότερες ευκαιρίες για τις επόμενες γενιές, ένα κράτος που θα δημιουργεί μια δίκαιη κοινωνία και μια παραγωγική οικονομία”.
More Stories
Ά. Γεωργιάδης: Διαθέσιμος από 22/7, στο πλαίσιο πρόληψης, ο εμβολιασμός έναντι της ευλογιάς τύπου mpox
«Πάσχα του Καλοκαιριού»: Με κατάνυξη οι εορτασμοί για την Κοίμηση της Θεοτόκου στην Τήνο και σε κάθε γωνιά της Ελλάδας
Δεκαπενταύγουστος στην ΕΡΤ