Η Κελίφ πήρε χρυσό μετάλλιο στην πυγμαχία γυναικών

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

10.08.2024 | 01:20

Η Ιμάνε Κελίφ στους Ολυμπιακούς Αγώνες
© 2024 JOHN LOCHER / AP IMAGES

Η Ιμάν Κελίφ επικράτησε της Κινέζας Λου-Γιανγκ και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην πυγμαχία γυναικών, στην κατηγορία των 66 κιλών.

Η Αλγερινή Ιμάν Κελίφ ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στην πυγμαχία γυναικών, καθώς κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η Κελίφ επικράτησε της Κινέζας Λου-Γιανγκ με 5-0 και πήρε το πολυπόθητο μετάλλιο στην πυγμαχία γυναικών στην κατηγορία των 66 κιλών.

Θυμίζουμε ότι τις προηγούμενες μέρες είχε ξεσπάσει θύελλα αντιδράσεων γύρω από το πρόσωπο της Αλγερινής πυγμάχου, αναφορικά με τα επίπεδα τεστοστερόνης της και τον περσινό αποκλεισμό της για το τεστ φύλου.

Η Κελίφ ωστόσο παρά τα σχόλια που δέχθηκε έφτασε μέχρι το κορυφαίο σκαλί του βάθρου, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Το SPORT24 στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024

Όλα τα νέα και ειδήσεις για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι είναι εδώ! Δες αναλυτικά το Πρόγραμμα των Ολυμπιακών Αγώνων και παρακολούθησε live την εξέλιξη των αθλημάτων και την κατάταξη των μεταλλίων στο Olympic Games
Matchcenter.

Κάνε εγγραφή στα push notifications του SPORT24, αλλά και στο Youtube κανάλι μας για να μαθαίνεις όλες τις εξελίξεις για τους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024.