Η ΕΡΤ3 κατέκτησε την πρωτιά στο top 10 όλων των καναλιών με τη μετάδοση του αγώνα μπάσκετ Ολυμπιακός – ΠΑΟ

H κρισιμότητα του χθεσινού αγώνα μεταξύ Ολυμπιακού – ΠΑΟ για το πρωτάθλημα της Basket Leaque, που μετέδωσε η ΕΡΤ-3, αποτυπώθηκε και στην τηλεθέαση. Σύμφωνα με τις μετρήσεις, ο αγώνας μπάσκετ ήρθε πρώτος στο top 10 όλων των προγραμμάτων των τηλεοπτικών καναλιών στο γενικό αλλά και στο δυναμικό κοινό, με ποσοστά τηλεθέασης 20,4% και 26,2% αντίστοιχα.

Μάλιστα, το τέταρτο μεταξύ 23:15 και 23:29 , όπου ήταν και η κορύφωση της αγωνίας για το τελικό αποτέλεσμα η τηλεθέαση άγγιξε το 30% (29,7%). Τον αγώνα παρακολούθησαν κατά μέσο όρο 796.000 τηλεθεατές, ενώ για τουλάχιστον ένα λεπτό η τηλεθέαση ξεπέρασε τους 1.060.000 τηλεθεατές.

Στους άντρες ηλικίας 18-34 ετών, η τηλεθέαση έφτασε το 47,1%, ενώ στις γυναίκες της ίδιας ηλικιακής κατηγορίας το 20,7%.

Επιπλέον, η live streaming μετάδοση μέσω ERTFLIX συγκέντρωσε 290.000 views εκτινάσσοντας τις live θεάσεις σε 430.000 και τη συνολική ημερήσια θέαση σε 710.000. Να σημειωθεί ό,τι υψηλά ποσοστά τηλεθέασης υπήρξαν και στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου που διεξάγεται στη Ρώμη και μεταδόθηκε σε απευθείας σύνδεση από την ΕΡΤ-2.

Συγκεκριμένα, η τηλεθέαση ξεπέρασε το 15% στις προσπάθειες του Εμμανουήλ Καραλή στο άλμα επί κοντώ, που κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Εντωμεταξύ, αύριο Παρασκευή 14 Ιουνίου η ΕΡΤ-3 θα μεταδώσει στις 21:15, τον τελικό αγώνα μπάσκετ μεταξύ ΠΑΟ – Ολυμπιακού ο οποίος και θα κρίνει τον πρωταθλητή της φετινής σεζόν.