Η ΔΕΥΑ Ρήγα Φεραίου ανακοίνωσε την επανασύνδεση της γεώτρησης στη θέση «Κόκκαλη» στον Άγιο Γεώργιο Φερών, μετά από πολλά και συνεχόμενα αποτελέσματα μετρήσεων που έδειξαν, ότι δεν ανιχνεύεται σαλμονέλα στη γεώτρηση. Ειδικότερα, με ανακοίνωση σε μέσο κοινωνικής δικτύωσης η ΔΕΥΑΡΦ αναφέρει:
Έπειτα από τα συνεχή αρνητικά αποτελέσματα για ανίχνευση σαλμονέλας τόσο από το πιστοποιημένο χημικό εργαστήριο όσο και τη Διεύθυνση Υγείας , το ΔΣ της ΔΈΥΑ Ρήγα Φεραίου συγκλήθηκε σε έκτακτη συνεδρίαση και αποφάσισε να θέσει εκ νέου σε λειτουργία τη γεώτρηση 1 ΘΈΣΗ ΚΟΚΚΑΛΗ. Οι ενέργειες της ΔΈΥΑΡΦ γίνονται σε συνεννόηση με τη Διεύθυνση Υγείας. Η παρακολούθηση της ποιότητας του νερού θα είναι συνεχής με αυτοελέγχους και με χλωρίωση σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις.
www.ertnews.gr
More Stories
Ανακάμπτει σταδιακά η τουριστική κίνηση στην Μαγνησία
Ψήφισμα του δημοτικού συμβουλίου του Δήμου Λ. Πλαστήρα για τη διάσωση της λίμνης από την υπεράντληση υδάτων
Καρδίτσα: Κρούσμα πανώλης των μικρών μηρυκαστικών στην Τ.Κ. Σταυρού