Η Αλ Καλίτζ των Φορτούνη και Κουρμπέλη υπέταξε την Αλ Κοχλούντ και επέστρεψε στις νίκες

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ

04.10.2024 | 20:05

Ο Κώστας Φορτούνης στο ντεμπούτο του με την Αλ Καλίτζ
AL KHALEEJ / X

Η Αλ Καλίτζ έδωσε τέλος σε ένα αρνητικό σερί τεσσάρων αγώνων στο πρωτάθλημα, με την ομάδα των Κώστα Φορτούνη και Δημήτρη Κουρμπέλη να επικρατεί με 1-0 της Αλ Κοχλούντ στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Saudi League.

Αρνητικά σερί τέλος για την Αλ Καλίτζ. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη κουβαλούσε ένα καθόλα αρνητικό σερί τεσσάρων αγώνων στο πρωτάθλημα (1 ισοπαλία – 3 ήττες) και ένα μελανό ρεκόρ με 10 διαδοχικά εντός έδρας ματς χωρίς νίκη (4 ισοπαλίες και 6 ήττες από τις 15 Φεβρουαρίου και έπειτα) όμως το απόγευμα της Παρασκευής (4/10) φρόντισε να τα αποχαιρετήσει αμφότερα.

Και αυτό γιατί απέναντι στην Αλ Κοχλούντ στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Saudi League μπόρεσε να πάρει το πολύτιμο τρίποντο που αναζητούσε επίμονα το τελευταίο διάστημα, με τον Αλ Σαλέμ να της χαρίζει τη νίκη με όμορφο κοντινό πλασέ στο 66ο λεπτό.

Σημειώνεται πως φανέλα βασικού για την ομάδα του Γιώργου Δώνη πήραν τόσο ο Κώστας Φορτούνης (είχε το ρόλο του 10αριού) όσο και ο Δημήτρης Κουρμπέλης (ένας από τους δύο παίκτες στον άξονα), με τον πρώην αρχηγό του Ολυμπιακού να αποχωρεί στο 87ο λεπτό και τον άλλοτε κάπτεν του Παναθηναϊκού να αγωνίζεται μέχρι το φινάλε.