Πυροτεχνήματα, μουσική και φωνές γέμισαν την πλατεία των Γρεβενών τη στιγμή που ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Πλήθος κόσμου είχε συγκεντρωθεί για να παρακολουθήσει τον τελικό του άλματος εις μήκος στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024, με μια γιγαντοοθόνη να έχει στηθεί από τον Δήμο, προκειμένου οι συμπατριώτες του ολυμπιονίκη να μπορέσουν να ζήσουν αυτή την υπέροχη στιγμή όλοι μαζί.
Όπως θα δείτε και στο βίντεο, οι πολίτες αποθέωσαν τον Μίλτο:
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ
Με επίδοση 8 μέτρα και 48 εκατοστά στη δεύτερη προσπάθειά του, ο 25χρονος από τα Γρεβενά έγραψε Ιστορία, όντας ο δεύτερος που κατακτά διαδοχικά χρυσά μετάλλια στο άλμα εις μήκος, μετά τον θρυλικό Καρλ Λιούις, ο οποίος είχε τέσσερα συνεχόμενα από το 1984 έως το 1996.
Παράλληλα, ο Μίλτος γίνεται ο πρώτος Έλληνας αθλητής του στίβου που κατακτά συνεχόμενα χρυσά Ολυμπιακά μετάλλια και ο πρώτος γενικότερα στον 21ο αιώνα, αφού προηγήθηκε ο αρσιβαρίστας Πύρρος Δήμας, με τρία χρυσά από το 1992 έως το 2000.
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ
More Stories
Παρίσι 2024 (Πάλη): Έγραψε ιστορία ο Μιχαΐν Λόπες – Έγινε ο πρώτος αθλητής με 5 σερί Ολυμπιακά χρυσά
Εντοπίστηκαν και ξεριζώθηκαν 24 φυτείες κάνναβης στην Κρήτη
Παρίσι 2024: Δεν είχε… αντίπαλο η Γκάμπριελ Τόμας στον τελικό των 200μ.