Γερμανία: «Ποδαρικό»… με το δεξί η Ντόρτμουντ, 2-0 την Άιντραχτ

Δεκατρία λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο (μπήκε στο 59ο λεπτό στο παιχνίδι), ο 20χρονος Τζέιμι Μπινόε-Γκίτενς έκρινε την αναμέτρηση στο «Σίγκναλ Ιντούνα Πάρκ», χαρίζοντας στη Ντόρτμουντ τη μεγάλη νίκη με 2-0 επί της Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Οι Βεστφαλοί μπήκαν με το… δεξί στο νέο πρωτάθλημα της Bundesliga χάρις στα δύο γκολ του νεαρού Άγγλου επιθετικού, ο οποίος κατάφερε να «ξεκλειδώσει» την καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων, αρχικά στο 72′ και στη συνέχεια στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με το… αριστερό ξεκίνησε η Στουτγκάρδη τις υποχρεώσεις της στη Bundesliga της περιόδου 2024-25. Η περσινή δευτεραθλήτρια Γερμανίας, αποδυναμωμένη μετά την αποχώρηση βασικών στελεχών (Γκιρασί, Ίτο, Άντον), ηττήθηκε 3-1 στην πρεμιέρα από τη Φράιμπουργκ, παρότι προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό με τον Ντεμίροβιτς. Δύο γκολ του Κίμπλερ και ένα του Ντοάν έφεραν την ανατροπή για τους γηπεδούχους, που πανηγύρισαν το «τρίποντο» στην πρεμιέρα.

Η Λειψία απέκτησε τον Αντόνιο Νούσα για να καλύψει το κενό του Ντάνι Ολμο και ο 19χρονος Νορβηγός δείχνει έτοιμος για την πρόκληση. Οπως έκανε και στο ματς κυπέλλου με τη Ροτ Βάις Εσεν, μπήκε αλλαγή και σκόραρε, μόνο που αυτή τη φορά το γκολ του ήταν αυτό που χάρισε τη νίκη (1-0) στην RB επί της Μπόχουμ, με τους «κόκκινους ταύρους» μάλιστα να παίζουν στα τελευταία λεπτά με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Ορμπαν.

Ο Δημήτρης Γιαννούλης ήταν βασικός και αγωνίστηκε 80 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία 2-2 της Αουγκσμπουργκ με τη Βέρντερ, ενώ πρωταγωνιστής της πρεμιέρας -σε ατομικό επίπεδο- ήταν ο Αντρέι Κράμαριτς, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ στο 3-2 της Χοφενχάιμ επί της νεοφώτιστης Χόλσταϊν Κίελ.

Η 1η αγωνιστική:

Γκλάντμπαχ-Λεβερκούζεν 2-3 (59΄ Ελβέντι, 85΄ Κλάιντινστ – 12΄ Τζάκα, 38΄, 90+11΄ Βιρτς)

Λειψία-Μπόχουμ 1-0 (59΄ Νούσα)

Χοφενχάιμ-Χόλσταϊν Κίελ 3-2 (6΄πεν., 37΄, 87΄ Κράμαριτς – 63΄ Μπέρνχαρντσον, 89΄ Ματσίνο)

Φράιμπουργκ-Στουτγκάρδη 3-1 (26΄, 61΄ Κίμπλερ, 54΄ Ντοάν – 2΄ Ντεμίροβιτς)

Άουγκσμπουργκ-Βέρντερ Βρέμης 2-2 (16΄ Ρετζμπετσάι, 35΄ Εσέντε – 12΄ Αγκού, 58΄ Ντζινμάχ)

Μάιντς-Ουνιόν Βερολίνου 1-1 (53΄ Αμίρι – 74΄ Μπένες)

Ντόρτμουντ-ΆιντραχτΦρανκφούρτης 2-0 (72′,90’+3 Μπινόε – Γκίτενς)