15 Σεπτεμβρίου 2024

Γερμανία: Νίκη με δέκα παίκτες για τη Βέρντερ, 2-1 τη Μάιντς

Η Βέρντερ Βρέμης πέτυχε την πρώτη φετινή νίκη της, επικρατώντας στην έδρα της Μάιντς με 2-1, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Bundesliga, αγωνιζόμενη μάλιστα στο τελευταίο ημίωρο με δέκα παίκτες!

Στο 8ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με το πέναλτι του Ντακς, η Μάιντς ισοφάρισε με τον Γιάε Σουνγκ (27′) και οι «πράσινοι» της Βρέμης έμειναν με δέκα παίκτες από το 60ο λεπτό, λόγω αποβολής του Φριντλ. Οι γηπεδούχοι πίεσαν ασφυκτικά για το γκολ της νίκης, αλλά η Βέρντερ το πέτυχε τελικά με τον Κον στο 69ο λεπτό και πήρε τους τρεις βαθμούς.

Νωρίτερα, την πρώτη νίκη της φετινής σεζόν πανηγύρισε η Αουγκσμπουργκ, η οποία επικράτησε στην έδρα της με 3-1 της Σανκτ Πάουλι, έχοντας βασικό τον Δημήτρη Γιαννούλη (αντικαταστάθηκε στο 83ο λεπτό), αφήνοντας την ομάδα του Αμβούργου στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, χωρίς κανένα βαθμό στο ενεργητικό της. Για τους φιλοξενούμενους ο Μανώλης Σάλιακας ήταν στον πάγκο και μπήκε ως αλλαγή στο Β’ ημίχρονο.

Η 3η αγωνιστική:

Ντόρτμουντ-Χαϊντενχάιμ 4-2 (12′ Μάλεν, 17′, 41′ Αντεγιέμι, 90’+3′ πέν. Τσαν – 39′ Πιέρινγκερ, 74′ πέν. Μπρέουνινγκ)

Λειψία-Ουνιόν Βερολίνου 0-0

Χοφενχάιμ-Λεβερκούζεν 1-4 (37′ Μπερίσα-17′ Τεριέ, 30′, 75′ Μπονιφέις, 71′ πεν. Βιρτς)

Φράιμπουργκ-Μπόχουμ 2-1 (58′, 61′ Αντάμου-45′ Μποαντού)

Βόλφσμπουργκ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-2 (76′ Μπακού-30′, 82′ Μαρμούς)

Γκλάντμπαχ-Στουτγκάρδη 1-3 (27′ Πλεά-21′ Ουντάβ, 58′, 61′ Ντεμίροβιτς)

Χόλσταϊν Κίελ-Μπάγερν Μονάχου 1-6 (82′ Γκίγκοβιτς-1′ Μουσιάλα, 7′, 43′, 90’+ πεν. Κέιν, 13′ αυτ. Ρέμπεργκ, 65′ Ολίσε)

Άουγκσμπουργκ-Ζανκτ Πάουλι 3-1 (47′ Βολφ, 66′ Τίετζ, 90’+ Καμπανταγί-75′ Μπουκάλφα)

Μάιντς-Βέρντερ Βρέμης 1-2 (27′ Γιάε Σουνγκ-8′ πεν. Ντακς, 69′ Κον)