Γερμανία: Με καρδιά πρωταθλήτριας η Λεβερκούζεν κατέκτησε το Σούπερ Καπ

Ένα λεπτό μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο (πέρασε αλλαγή στο 62′ αντί του Στίλερ), ο Ντένις Ούνταβ, φάνηκε να χαρίζει το τρόπαιο του Σούπερ Καπ στη Στουτγκάρδη, ωστόσο, η Μπάγερ Λεβερκούζεν απέδειξε ότι ήταν «πολύ σκληρή για να πεθάνει».

Έστω και με 10 παίκτες από το 37′ (αποβλήθηκε ο Τεριέ) η νταμπλούχος Γερμανίας κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 με τον Σικ στο φινάλε και στα πέναλτι να κατακτήσει τον «παρθενικό» της τίτλο (4-3) στο γερμανικό Σούπερ Καπ.

Μέσα στην έδρα της, η αήττητη σε πρωτάθλημα και Κύπελλο της περασμένης σεζόν, Λεβερκούζεν, απέφυγε τη δεύτερη ήττα (μετά από εκείνη στον τελικό του Europa League από την Αταλάντα) και στη «ρώσικη ρουλέτα» κατάφερε να πάρει τον πρώτο εγχώριο τίτλο για τη σεζόν 2024/2025.

Ενώ το σκορ ήταν στο 1-1, με τις «ασπιρίνες» να προηγούνται στο 11′ με τον Μπονιφέις και τους περυσινούς δευτεραθλητές της Bundesliga ν’ απαντούν άμεσα με τον Ενζό Μιλό (15′), ο Τεριέ άφησε τους γηπεδούχους με 10 παίκτες.

Ο Ούνταβ στο 63΄ έδωσε προβάδισμα στους «Σουηβούς», αλλά ο Τσέχος, Πάτρικ Σικ, έφερε το ματς στα ίσια στο 83΄ και όλα κρίθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί, όπου η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο ήταν απόλυτα εύστοχη στη διασικασία (4Χ4), σε αντίθεση με τη Στουτγκάρδη, που έχασε δύο πέναλτι.

Η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο εδωσε συνέχεια στην εξαιρετική πορεία που κστέγραψε την περίοδο 2023/2024, ενώ η Στουτγκάρδη δεν κατάφερε να επιστρέψει στους τίτλους μετά από 17 χρόνια και συγκεκριμένα από το 2007, όταν τότε είχε κατακτήσει το πρωτάθλημα Γερμανίας.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι δύο «μονομάχοι» συμμετείχαν μόλις για δεύτερη φορά στην Ιστορία τους στο Σούπερ Καπ, με τη Λεβερκούζεν να δίνει το «παρών» στην αναμέτρηση το 1993 (είχε ηττηθεί στα πέναλτι από τη Βέρντερ Βρέμης), ενώ η Στουτγκάρδη ένα χρόνο νωρίτερα είχε κατακτήσει το τρόπαιο με αντίπαλο το Ανόβερο.