Γαλλία: «Καθάρισε» μέσα σε τρία λεπτά η Ρεν, 3-0 τη Λιόν

Δύο γρήγορα γκολ από τους Μπουριζό και Γκουιρί, σε διάστημα τριών λεπτών στο πρώτο μέρος, έγειραν από νωρίς την πλάστιγγα του αγώνα υπέρ της Ρεν στην αναμέτρηση με τη Λιόν, με τον οποίο έπεσε η «αυλαία» της 1ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Η ομάδα του Ζουλιέν Στεφάν επιβλήθηκε τελικά με 3-0 των «Λιονέ», εκμεταλλευόμενη τη δύναμη της έδρας της, κάνοντας το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στη νέα σεζόν.

Τέσσερα 24ωρα πριν την πρώτη μάχη με τον Παναθηναϊκό (επί γαλλικού εδάφους), η Λανς μπήκε… με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα της Ligue 1 επικρατώντας εκτός έδρας με 1-0 της Ανζέ.

Το γκολ του Γάλλου επιθετικού, Γουέσλι Σαΐντ στο 28ο λεπτό αποδείχθηκε αρκετό για το συγκρότημα του Γουϊλ Στιλ, που χωρίς να εντυπωσιάσει πήρε αυτό που ήθελε και, πλέον, εστιάζει στο πρώτο παιχνίδι των playoffs του Europa Conference League με το «τριφύλλι», που είναι προγραμματισμένο να διεξαχθεί το βράδυ της ερχόμενης Πέμπτης (22/8, 22:00) στο «Μπολάρ Ντελελί».

Η ενδεκάδα που παρέταξε ο 31χρονος Βέλγος προπονητής της Λανς: Σαμπά, Μεδίνα, Ντάνσο, Γκράντιτ, Γιοάνερ Τσάβες (65′ Μασάδο), Μεντί (72′ Ντιουφ), Τόμασον, Αγκιλάρ, Φουλζινί (65′ Περέιρα ντα Κόστα), Σαΐντ (72′ Λαμπό Λασκαρί), Σοτοκά (90′ Κουσάνοφ).

Στα άλλα δύο ματς που έγιναν την ίδια ώρα, νικητής δεν αναδείχθηκε. Μονπελιέ και Στρασμπούρ έμειναν στο 1-1, ενώ χωρίς γκολ τελείωσε το ματς ανάμεσα στην Τουλούζ και στη Ναντ.

Η είσοδος του Λασό Κουλιμπαλί στο 86ο λεπτό της αναμέτρησης, Οσέρ-Νις, έμελλε να αποδειχθεί καθοριστική για το νικητή του αγώνα της πρεμιέρας της Ligue 1.

Ο 21χρονος μέσος των γηπεδούχων κατάφερε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων να πετύχει το γκολ που τους χάρισε το «τρίποντο» με το τελικό 2-1, ολοκληρώνοντας την ανατροπή του σκηνικού στην αναμέτρηση.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί με τον Τσο στο 21΄, για να ισοφαρίσει στο 44΄ ο Ραβελοσόν. Κι ενώ όλα έδειχναν… ισοπαλία, ήρθε από τον πάγκο ο Κουλιμπαλί να σκοράρει στο 90΄+5 δίνοντας τη δυνατότητα στην Οσέρ να κάνει το ιδανικό «ποδαρικό» στη σεζόν 2024/2025 στη Ligue 1.

Η 1η αγωνιστική:

Χάβρη-Παρί Σεν Ζερμέν 1-4 (48′ Γιορίς – 3′ Λι, 85′ Ντεμπελέ, 86′ Μπαρκολά, 90′ πεν. Κολό Μουανί)

Μπρεστ-Μαρσέιγ 1-5 (45’+6 Καμαρά – 3′,32′ πεν. Γκρίνγουντ, 26′,48′ Λουίς Ενρίκε, 69′ πεν. Γουαχί)

Ρεμς-Λιλ 0-2 (45’+30 Ντιακιτέ, 90’+3 Ντέιβιντ)

Μονακό-Σεντ Ετιέν 1-0 (28΄ Μιναμίνο)

Οσέρ-Νις 2-1 (44′ Ραβελοσόν, 90΄+5 Κουλιμπαλί – 21′ Τσο)

Ανζέ-Λανς 0-1 (29΄ Σαΐντ)

Μονπελιέ-Στρασμπούρ 1-1 (67′ πεν. Σαβανιέρ – 58′ Ντιαρά)

Τουλούζ-Ναντ 0-0

Ρεν-Λιόν 3-0 (19′ Μπουριζό, 21′ Γκουϊρί, 90΄+1 Μέιστερ)