10 Σεπτεμβρίου 2024

Γαλλία: Η Χάβρη «καθάρισε» μέσα σε 10 λεπτά, 2-0 τη Σεντ Ετιέν

«Ποδαρικό» στις νίκες στη Ligue 1 και, μάλιστα, εκτός έδρας, έκανε η Χάβρη με το 2-0 στο «Ζοφρουά Γκισάρ» επί της Σεντ Ετιέν, στο τελευταίο χρονικά ματς του «πρώτου πιάτου» της 2ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος.

Μέσα σε 10 λεπτά στο β΄ μέρος οι φιλοξενούμενοι, που προέρχονταν από το «βαρύ» 4-1 από την Παρί Σεν Ζερμέν στην έδρα τους, «πάγωσαν» τους «πράσινους», που όπως και στην πρεμιέρα στο «Λουί Ντε» (1-0) δεν μπόρεσαν ν΄ αντιδράσουν από τη στιγμή που δέχθηκαν το γκολ.

Διατηρώντας σε δεύτερο σερί ματς ανέπαφη την εστία της και βρίσκοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Λιλ ξεπέρασε το εμπόδιο της Ανζέρ (2-0) στο «Πιερ Μορουά» κι έγινε η τρίτη ομάδα στο ξεκίνημα της Ligue 1, που πετυχαίνει το απόλυτο μετά τις Παρί Σεν Ζερμέν και Μονακό.

Το γκολ του Τομά Μενιέρ προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου έβαλε μπροστά στο σκορ τους «Λιλουά» κι αυτό του Μπάγιο στις καθυστερήσεις έφερε το 2Χ2 στο πρωτάθλημα, μετά το «διπλό» της πρεμιέρας στην έδρα της Ρεμς με το ίδιο σκορ (2-0).

Η Μονακό εκμεταλλεύτηκε τα οικονομικά προβλήματα που αντιμετωπίζει η Λιόν, νίκησε με 2-0 στο «Παρκ Ολιμπίκ» κι έκανε το 2Χ2 στο ξεκίνημα της Ligue 1 (στην πρεμιέρα είχε επικρατήσει εντός έδρας 1-0 επί της Σεντ Ετιέν).

Οι Μονεγάσκοι άνοιξαν το σκορ στο 65ο λεπτό με τον Μπεν Σεγκίρ και στο 80′ έδωσαν πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση με τον Καμαρά (αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις με δεύτερη κίτρινη κάρτα) φεύγοντας με το «διπλό» από το «σπίτι» των «Λιονέ», που μετά τη «βαριά» ήττα της πρεμιέρας από τη Ρεν, έχασαν και στο «σπίτι» τους, πραγματοποιώντας ένα άσχημο ξεκίνημα στοπ πρωτάθλημα, όπως ακριβώς είχε συμβεί και πέρυσι τέτοιο καιρό.

Τότε είχαν ηττηθεί με 2-1 την 1η αγωνιστική, εκτός έδρας, από τη Στρασμπούρ και μία εβδομάδα μετά, στο «Παρκ Ολιμπίκ», γνώρισαν τη συντριβή (1-4) από τη Μονπελιέ.

Η 2η αγωνιστική:

Παρί Σεν Ζερμέν-Μονπελιέ 6-0 (4’, 53’ Μπαρκολά, 24’ Ασένσιο, 58’ Χακίμι, 60’ Ζαΐρ-Εμερί, 82’ Λι)

Λιόν-Μονακό 0-2 (65′ Μπεν Σεγκίρ, 80′ Καμαρά)

Λιλ-Ανζέρ 2-0 (34′ Μενιέρ, 90’+6 Μπάγιο)

Σεντ Ετιέν-Χάβρη 0-2 (57′ πέν. Τουρέ, 67′ Σανγκαντέ)