Οι φλόγες γλείφουν το δασαρχείο Πεντέλης, σύμφωνα με τη ρεπόρτερ του ΕΡΤNews, Βαλέρια Δολαψάκη που βρίσκεται στο σημείο. Οι πυροσβεστικές δυνάμεις με τους εθελοντές κάνουν υπεράνθρωπες προσπάθειες ώστε να μην περάσει η φωτιά στο Γέρακα.
Οι αναζωπυρώσεις συνεχίζονται καθώς οι ξαφνικές ροπές των ανέμων φουντώνουν τις φλόγες ή αλλάζουν την κατεύθυνσή τους. Οι κάτοικοι είναι πολύ αναστατωμένοι και προσπαθούν να βρέξουν ό,τι μπορούν από τις περιουσίες τους. Η κατάσταση είναι πολύ επικίνδυνη όπως εξελίσσεται από τα μποφόρ των ανέμων.
More Stories
Ν. Ανδρουλάκης: Είναι αδιανόητο κάθε χρόνο μέσα στον αστικό ιστό να έχουμε τέτοιες εκτεταμένες πυρκαγιές – Κάτι δεν λειτουργεί καλά και πρέπει να αλλάξει
Σε δομή στα Μελίσσια, κοντά σε πληγέντες βρέθηκε ο Στ. Κασσελάκης
Τουρκία: Ετοιμάζεται αποστολή προς την Ελλάδα εναέριων μέσων πυρόσβεσης