ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ
19.07.2024 | 17:21
![Ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο Rome Masters](https://www.sport24.gr/img/9475/10315953/511000/we480/480/tsitsipas.jpg)
© 2024 AP IMAGES
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο.12) χάρις τα καλά του ανοίγματα τόσο στο πρώτο σετ όσο και στο δεύτερο, κέρδισε με 2-0 (6-4, 6-4) τον Φάμπιο Φονίνι (Νο.80) και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Gstaad Open.
Τον αποκλεισμό από το διπλό ανδρών στο Gstaad Open άφησε γρήγορα πίσω του ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο.12), καθώς επικράτησε με 2-0 σετ (6-4, 6-4) του Φάμπιο Φονίνι και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του τουρνουά.
Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας εκμεταλλεύτηκε τις εκκινήσεις του τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο σετ, με συνέπεια να μην δυσκολευτεί ιδιαίτερα να περάσει το εμπόδιο του Ιταλού.
Το ματς
Ο Τσιτσιπάς έκανε το ιδανικό άνοιγμα στο παιχνίδι. Love σέρβις game για το 1-0 και break αμέσως μετά, για να συνεχίσει το εκπληκτικό του σερί με ένα ακόμα game χωρίς να χάσει πόντο.
Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς ο Ιταλός απάντησε με ένα δικό 3-0 games για να φέρει το πρώτο σετ στην απόλυτη ισορροπία, πριν ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας “χτυπήσει” στο 10ο game, κάνει το break και κλείσει επιτυχημένα με 6-4 το πρώτο σετ.
More Stories
Η Dubai BC ανακοίνωσε Ραντόσεβιτς και Ντουβερίογλου
‘Παίξαμε αρκετά καλά για πρώτη φορά φέτος, είμαι ευχαριστημένος με τα νέα παιδιά που ήρθαν’
Ολυμπιακός 1-0: Ήττα στο πρώτο φιλικό, ερυθρόλευκα χαμόγελα για την εικόνα των παικτών του Μεντιλίμπαρ