Ένα συνδυασμό περιήγησης, κολύμβησης, γλεντιού, αλλά και διαδραστικών πολιτισμικών επαφών, με τη συμβολή του τοπικού Συλλόγου «Άρτεμις», περιέλαβε η εξόρμηση το Πολιτιστικού Κέντρου Εκπαιδευτικών Λάρισας (ΠΟΚΕΛ) στη Λέρο.
Όπως αναφέρει εκ μέρους του ΠΟΚΕΛ ο κ. Κ. Δεληγιάννης μέσα σε 100 περίπου χρόνια, από το 1912 που κατακτήθηκε από τους Ιταλούς, έγιναν πολλά και διαφορετικά πράγματα στο νησί. Με κέντρο αναφοράς τον κλειστό κόλπο με το ονόματα Λακκί και Porto Lago- μεγάλη έκταση, περιμετρική λοφώδης προστασία από καιρικά φαινόμενα, αρκετό βάθος για ελλιμενισμό μεγάλων πλοίων, ελεγχόμενη είσοδος 400 μέτρων- η Λέρος έγινε ο τόπος για την εγκατάσταση τεράστιου ιταλικού ναύσταθμου υδροπλάνων και ίδρυσης της νέας πρωτοποριακής πόλης του Λακκίου, ιδρύθηκαν τεχνικές σχολές με εγκατάσταση χιλιάδων μαθητών από παιδιά που δέχτηκαν τα πλήγματα της δεκαετίας 1940-50, έγινε μετεγκατάσταση των ψυχικά άρρωστων από ολόκληρη τη χώρα, με τις γνωστές απαράδεκτες συνθήκες παραμονής των, που συγκλόνισαν την υφήλιο, όταν δημοσιοποιήθηκαν οι συνθήκες διαβίωσής των, έγινε τόπος εξορίας για πολιτικούς κρατούμενους του εμφυλίου πολέμου, έλαβε χώρα η μεγάλη «μάχη της Λέρου» μεταξύ Άγγλων και Γερμανών, όταν άλλαξε στρατόπεδο η Ιταλία το 1943, με τεράστιες καταστροφές στο νησί.
![Εξόρμηση του Πολιτιστικού Κέντρου Εκπαιδευτικών Λάρισας στη Λέρο](https://www.ertnews.gr/wp-content/uploads/2024/07/pokel-leros1-1024x550.jpg)
Εξελίξεις, που πλέκουν ένα δαιδαλώδες σκηνικό, όπου αναμιγνύονται γεγονότα που αντανακλούν τις παγκόσμιες, αλλά και τις εσωτερικές συνθήκες της χώρας μας. Από την προετοιμασία των Ιταλών να επιχειρήσουν αποικιοκρατικά σε Αβησσυνία και Λιβύη, μέχρι τις πολιτικές «αποκάθαρσης» της χώρας από τους ψυχικά άρρωστους, αλλά και τους πολιτικούς αντιπάλους του μεταπολεμικού καθεστώτος. Όλα αυτά, ζυμώθηκαν με το χώμα και τη συνείδηση των κατοίκων της Λέρου. Όλο το νησί είναι διεσπαρμένο με παλιές υποδομές και μουσειακές εγκαταστάσεις, που αποτυπώνουν την ιστορία και τα πάθη του.
Όμως πάνω από όλα, ενεργοποίησε μια πλειάδα ανθρώπων της Λέρου, που μέσα από τον πολιτισμό και τις τέχνες, επιχειρούν να μπολιάσουν την παράδοση και την κουλτούρα του νησιού με τα ιστορικά γεγονότα της τελευταίας εκατονταετίας. Ανάμεσα σ’ αυτές τις προσπάθειες αναδεικνύεται η δραστηριότητα του Πολιτιστικού Συλλόγου «Άρτεμις», που με πρόεδρο τον χαρισματικό και ακούραστο Αντώνη Νταλλαρή, κινητοποιεί τον κόσμο της Λέρου και προωθεί συνεχώς τις πολιτισμικές δράσεις και ανταλλαγές με το εσωτερικό της χώρας, αλλά και διάφορες χώρες του εξωτερικού.
More Stories
Στον δήμαρχο Λαρισαίων ο πρωταθλητής Ευρώπης στο άθλημα πάλης παραλίας
Με θέατρο ξεκινά ο πολιτιστικός Αύγουστος στα Φάρσαλα
Αναβαθμίζονται τα μέτρα κατά της πανώλης με απαγόρευση των μετακινήσεων αιγοπροβάτων σε όλη τη χώρα