Europa League: Αποκλεισμός στα πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ!

Παρά τη συγκλονιστική ανατροπή, ο ΑΠΟΕΛ έχασε στα πέναλτι (4-2) από την RFS και έμεινε εκτός του League Phase στο Europa League. Η Κυπριακή ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 ενώ είχε ηττηθεί 2-1 και στο πρώτο ματς των Play off.

Πάντως κατάφερε να ισοφαρίσει, ενώ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τάσος Δώνης ολοκλήρωσε την ανατροπή, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Εκεί δεν άλλαξε τίποτα και έτσι στη διαδικασία των πέναλτι οι Λετονοί αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι, με τον ΑΠΟΕΛ από τη μεριά του να υποβιβάζεται στο Conference League.

Στα πέναλτι (επίσης με 4-2) πέρασε και η Έλφσμποργκ τη Μόλντε, ενώ η Μπεσίκτας πραγματοποίησε επίδειξη δύναμης στο 5-1 επί της Λουγκάνο με δύο γκολ του Τσίρο Ιμόμπιλε και από ένα των Ζέντσον, Ράφα Σίλβα και Ουτζάν.

Το ίδιο «καταιγιστική» ήταν και η Μακάμπι Τελ Αβίβ με 5-1 στην έδρα της Μπάτσκα Τόπολα και πρόκριση με συνολικό σκορ 8-1!

«Θρίλερ» είχαμε στο Βουκουρέστι, όπου η Στεάουα και η Λίντσερ ετοιμάζονταν για παράταση, όμως ο Ολάρου στο 90+3΄ έδωσε τη νίκη-πρόκριση με 1-0 στους γηπεδούχους (α΄αγ. 1-1).

Τέλος, στη Βιέννη, η Ραπίντ «αγκάλιασε» μια σπουδαία πρόκριση όταν προηγήθηκε 2-0 της Μπράγκα (9΄αυτ. Άρεϊ, 47΄ Γιάνσον), όμως οι Πορτογάλοι απάντησαν μέσα σε ένα τρίλεπτο με Ελ Ουαζάνι (68΄πεν.), Ρίκι Όρτα (70΄) και πήραν το «εισιτήριο» χάρη στο υπέρ τους 2-1 του πρώτου αγώνα.

Τα αποτελέσματα των αγώνων ρεβάνς για τα πλέι οφ του Europa League (σε παρένθεση το σκορ της πρώτης αναμέτρησης) έχουν ως εξής:

Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία)-ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ) 0-2 (0-4)

Πετροκούμπ (Μολδαβία)-Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) 1-2 (0-4)

ΑΠΟΕΛ (Κύπρος)-RFS (Λετονία) 2-1 (1-2)

* Προκρίθηκε η RFS με 4-2 στα πέναλτι

Έλφσμποργκ (Σουηδία)-Μόλντε (Νορβηγία) 0-1 (1-0)

* Προκρίθηκε η Έλφσμποργκ με 4-2 στα πέναλτι

Άντερλεχτ (Βέλγιο)-Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία) 1-0 (1-0)

Άγιαξ (Ολλανδία)-Γιαγκελόνια (Πολωνία) 3-0 (4-1)

Μπεσίκτας (Τουρκία)-Λουγκάνο (Ελβετία) 5-1 (3-3)

Στεάουα (Ρουμανία)-Λίντσερ (Αυστρία) 1-0 (1-1)