Επιβλητικό ξεκίνημα στα πλέι οφ για τον Προμηθέα

Εντυπωσιακά μπήκε στο παιχνίδι ο Προμηθέας, σημειώνοντας οκτώ αναπάντητους πόντους στα πρώτα δύο λεπτά της αναμέτρησης, διάστημα στο οποίο ο Άρης υπέπεσε σε συνεχόμενα λάθη. Οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν σχεδόν τρία λεπτά για να σκοράρουν για πρώτη φορά και ο Χέιλ με δύο τρίποντα έστειλε τους γηπεδούχους στο +12 (14-2, 4′). Μετά το 18-5 στο 6′ ξύπνησαν οι Θεσσαλονικείς και με μακρινά σουτ από τους Σταρκ και Γκάλινατ μείωσαν σε 18-14. Παρά την αντεπίθεση των «κίτρινων», οι Πατρινοί ήταν εύστοχοι από τη γραμμή των βολών και κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +9 (25-16).

Διαφορετική η εικόνα του παιχνιδιού στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς η άμυνα ζώνης του Άρη δυσκόλεψε αρκετά τους παίκτες του Προμηθέα, που δεν ανταποκρίθηκαν καλά. Το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου έχασε την καλή επιθετική λειτουργία που είχε στο ξεκίνημα και κάπως έτσι το ματς ήρθε στα μέτρα των φιλοξενούμενων. Μετά το 31-20 στο 13′, οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη έτρεξαν επιμέρους 10-2 και μείωσαν σε 33-30, τέσσερα λεπτά πριν το ημίχρονο. Μάλιστα, οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 35-35, έχασαν αρκετές ευκαιρίες να περάσουν μπροστά σκορ και το πρώτο μέρος έκλεισε στο 37-35 με buzzer beater κάρφωμα του Ετσενίκε.

Ο Άρης θέλησε να δώσει χαμηλό ρυθμό στο ματς κι αυτό συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο ο Προμηθέας βελτίωσε την εικόνα του και προσπάθησε να τρέξει στο ανοικτό γήπεδο, κάθε φορά που είχε την ευκαιρία. Οι γηπεδούχοι έδειξαν πολύ καλό πρόσωπο αμυντικά και διατήρησαν τον έλεγχο της αναμέτρησης, ακουμπώντας την μπάλα κοντά στο καλάθι, με τους Ετσενίκε και Χρυσικόπουλο να δίνουν πολύτιμες λύσεις. Οι Πατρινοί κατάφεραν να επανέλθουν σε διψήφιες διαφορές και ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο με επιμέρους 18-11, κάτι που τους έφερε στο +9 (55-46) στο 30′.

Παρόμοιο το σκηνικό της αναμέτρησης και στην έναρξη της τελευταίας περιόδου, με τον Άρη να αντιμετωπίζει εμφανές επιθετικό πρόβλημα. Παράλληλα, ο Προμηθέας πέτυχε μεγάλα τρίποντα με τους Ρέινολντς και Κάουαν. Επιμέρους 12-3 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι βρέθηκαν στο +18 (67-49), 6:20 πριν το τέλος και κάπου εκεί τελείωσαν όλα. Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους Πατρινούς να φθάνουν άνετα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 37-35, 55-46

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Μπαζίνας 6, Χάμιλτον 14 (2), Χρυσικόπουλος 9 (2), Ετσενίκε 13, Χέιλ 12 (3), Ρέινολντς 13 (2), Κάουαν 10 (2), Πλώτας, Πάπας, Λάγιος, Στέφενς 2, Καραγιαννίδης

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 3, Μπλούμπεργκς 3, Μποχωρίδης 3, Ντε Σόουζα 13, Γκάλινατ 17 (3), Σλαφτσάκης 2, Σταρκ 6 (2), Σανόγκο 7, Κατσίβελης, Περσίδης 5 (1), Χάρελ 1, Καλογήρος