18 Σεπτεμβρίου 2024

Επιβλητική πρόκριση στο League Cup Αγγλίας για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (7-0)

Σε βραδινό… περίπατο μετέτρεψε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ την αναμέτρηση με τη Μπάρνσλεϊ (ομάδα της τρίτης κατηγορίας) για το League Cup Αγγλίας. Η ομάδα του Τεν Χαγκ προκρίθηκε στους «16» της διοργάνωσης, επικρατώντας εντός έδρας με το εμφατικό 7-0.

Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο League Stage του Europa League άνοιξε το σκορ στο 16’ με τον Μάρκους Ράσφορντ, για να έρθει ο Άντονι είκοσι λεπτά αργότερα και να κάνει το 2-0.

Πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Γκαρνάτσο (45′) έδωσε αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα του, με τον Αργεντινό να πετυχαίνει και δεύτερο προσωπικό τέρμα στο 49′. Το 5-0 ήρθε και πάλι από τον Μάρκους Ράσφορντ στο 58′.

Τα δυο τελευταία γκολ πέτυχε ο Έρικσεν, που βρήκε δίχτυα στο 81’ και το 85’.

Η μεγάλη έκπληξη έγινε στο Ντιπντέιλ του Πρέστον, όπου η τοπική ομάδα αν και αγωνίζεται στην Championship «πέταξε» εκτός διοργάνωσης την Φούλαμ (Premier League) στη διαδικασία-μαμμούθ των πέναλτι (1-1 στην κανονοική του διάρκεια το παιχνίδι), καθώς εκτελέστηκαν συνολικά 34, με τους γηπεδούχους να ευστοχούν στα 16 και τους Λονδρέζους στα 15!

Στα πέναλτι πέρασε και η Σαουθάμπτον, επικρατώντας με 6-5 της Έβερτον στο «Γκούντισον Παρκ» (1-1 ο κανονικός αγώνας).