Σημαντική ενημέρωση προς τους πολίτες που κατοικούν σε αστικές περιοχές κάνει η Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία. Όπως επισημαίνει , λόγω των πυρκαγιών: «η άγρια ζωή δίνει και εκείνη τη δική της μάχη.
Πολλά ζώα από τις πυρόπληκτες περιοχές θα αναζητήσουν καταφύγιο σε γειτονικές κατοικημένες περιοχές.
Μην ξεχνάτε πόσο σημαντική είναι η διάθεση νερού στους κήπους, τα μπαλκόνια και τις αυλές μας. Ένα ρηχό πήλινο δοχείο με νερό σε ασφαλή θέση μπορεί να είναι σωτήριο.
Σε περίπτωση που βρείτε άγριο ζώο τραυματισμένο ή εξαντλημένο, επικοινωνήστε άμεσα με το πλησιέστερο Κέντρο Περίθαλψης Άγριων Ζώων για να σας δοθούν σχετικές οδηγίες:
ΑΝΙΜΑ – Σύλλογος Προστασίας και Περίθαλψης Άγριας Ζωής (Αττική)
Δράση για την Άγρια Ζωή/ Action for wildlife (Θεσ/νίκη – Β. Ελλάδα)
Αλκυόνη – Aegean Wildlife Hospital – Πάρος (Κυκλάδες)».
More Stories
Φωτιά στη ΒΑ Αττική – Γέρακας: Ζημιές σε επιχειρήσεις, σπίτια, αυτοκίνητα και το Δασαρχείο
Οι κυκλοφοριακές ρυθμίσεις στη βορειοανατολική Αττική
Κατασβέστηκε χωρίς συνέπειες πυρκαγιά σε πλοίο στις Σπέτσες