EUROBASKET

20.08.2024 | 16:00

Ιταλία - Ελλάδα 81-43: Βαριά ήττα για την Εθνική Κορασίδων, που θα παίξει για τις θέσεις 9-16 του EuroBasket U16

FIBA.BASKETBALL

Η Εθνική Κορασίδων ηττήθηκε με 81-43 από την Ιταλία στο πρώτο νοκ-άουτ ματς του EuroBasket U16 για την φάση των 16 και πλέον θα παίξει για τις θέσεις κατάταξης 9-16 στο τουρνουά, με στόχο να αποφύγει τον υποβιβασμό στην Β’ κατηγορία.

Το έργο της Εθνικής Κορασίδων ήταν εξ αρχής δύσκολο στην νοκ-άουτ φάση των 16 του EuroBasket U16 κόντρα στην Ιταλία. Δυστυχώς αυτό επιβεβαιώθηκε, με την Ελλάδα να γνωρίζει την ήττα με 81-43 και καλείται να συμμετάσχει στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 9-16.

Οι Ιταλίδες ξεκίνησαν εξαιρετικά το παιχνίδι και πήραν εξαρχής κεφάλι στο σκορ, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +17 (26-9), ενώ στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο που ολοκληρώθηκε στο +24 (43-19). Σε παρόμοιο μοτίβο εκτυλίχθηκε και το δεύτερο ημίχρονο με τις Ιταλίδες να ελέγχουν το παιχνίδι μέχρι τη λήξη και το τελικό 81-43. Κορυφαίες για τις νικήτριες ήταν η Ζανέτι με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ και η Σοφία Ζουκόν με 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Πλέον, η Εθνική Κορασίδων έχει ως στόχο να αποφύγει τον υποβιβασμό στην Β’ κατηγορία. Υπενθυμίζεται ότι – βάσει συστήματος διεξαγωγής – στην Β’ κατηγορία θα υποβιβαστούν οι τρεις τελευταίες ομάδες της τελικής κατάταξης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-9, 43-19, 62-30, 81-43

ΕΛΛΑΔΑ (Μίχα): Λαγωνικάκη 4, Μήτραλη 4, Φουστέρη, Χλιαουτάκη 4 (5 ριμπάουντ), Βίγκα 3, Μόσχου, Ζορμπαλά 9 (2/6 τρίποντα, 3/4 βολές), Υφαντοπούλου, Τσιανάκα 7 (4 ριμπάουντ), Φονιαδάκη, Τουμπανιάρη 8 (4/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Καμπακά 4