‘Δεν ξέρω αν αξίζαμε τη νίκη, δεν χάσαμε ποτέ την πίστη μας’

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

30.07.2024 | 23:03

Βλάχος: "Δεν ξέρω αν αξίζαμε τη νίκη, δεν χάσαμε ποτέ την πίστη μας"

GLOMEX

Η Εθνική λύγισε στα πέναλτι το Μαυροβούνιο για το τουρνουά πόλο ανδρών των Ολυμπιακών Αγώνων και ο προπονητής της γαλανόλευκης, Θοδωρής Βλάχος, μίλησε μετά το τέλος του παιχνιδιού στην κάμερα της ΕΡΤ.

Η Ελλάδα επικράτησε του Μαυροβουνίου στα πέναλτι και ο προπονητής της Εθνικής, Θοδωρής Βλάχος, μίλησε για τη νίκη της ομάδας στο πλαίσιο του τουρνουά πόλο ανδρών των Ολυμπιακών Αγώνων.

Ο Βλάχος τόνισε ότι η ομάδα του δεν τα παράτησε ποτέ και έδωσε συγχαρητήρια στους παίκτες του.

Αναλυτικά όσα δήλωσε στην κάμερα της ΕΡΤ:

“Πήραμε μία νίκη έστω και στα πέναλτι. Δεν ξέρω αν την αξίζαμε σε όλο το παιχνίδι, γιατί πράγματι δεν ήμασταν καλοί σήμερα. Αλλά όταν δεν παίζεις καλά και 20 λεπτά πριν το τέλος προηγείσαι, δείχνει ότι πράγματι έχουμε πολλές δυνατότητες, απλά πρέπει να καταλάβουμε ότι πλέον αρχίζουν τα θρίλερ και ότι πρέπει να είμαστε έτοιμοι απ’ το πρώτο λεπτό να παίξουμε σε καταστάσεις πολύ δύσκολες.

Κυνηγούσαμε σε όλο το παιχνίδι, αλλά δε χάσαμε ποτέ την πίστη μας ότι μπορούμε να γυρίσουμε το παιχνίδι. Είναι ένα σπουδαίο χαρακτηριστικό, που άμα το κρατήσουμε μέχρι το τέλος και βελτιώσουμε αρκετά τακτικά θέματα, μπορούμε να παρουσιαστούμε καλύτεροι. Συγχαρητήρια στα παιδιά. Η καρδιά τους σήμερα ήταν πραγματικά ελληνική.

Ίσως ήταν πιο δίκαιο ότι ήταν στα πέναλτι, γιατί η άλλη ομάδα ήταν μπροστά και έφυγε 2-3 φορές με 3 γκολ, αλλά ας κερδίσουμε και εμείς μία φορά στα πέναλτι”.

Το SPORT24 στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024

Όλα τα νέα και ειδήσεις για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι είναι εδώ! Δες αναλυτικά το Πρόγραμμα των Ολυμπιακών Αγώνων και παρακολούθησε live την εξέλιξη των αθλημάτων και την κατάταξη των μεταλλίων στο Olympic Games
Matchcenter.

Κάνε εγγραφή στα push notifications του SPORT24, αλλά και στο Youtube κανάλι μας για να μαθαίνεις όλες τις εξελίξεις για τους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024.