Δεύτερη νίκη για τον Ολυμπιακό, 92-86 τον Παναθηναϊκό

Το ξέσπασμα του Ολυμπιακού στην τρίτη περίοδο, χάρισε στους «ερυθρόλευκους» την ώθηση που έψαχναν για να κυριαρχήσουν στο παρκέ και να φτάσουν στο 2-0 στη σειρά των τελικών της Basket League. Οι κυπελλούχοι Ελλάδας επικράτησαν με 92-86 του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ και την προσεχή Δευτέρα (10/6) έχουν την ευκαιρία στο ΟΑΚΑ να «σκουπίσουν» τη σειρά, να κλείσουν τη σεζόν με το νταμπλ και να παραμείνουν στον θρόνο του πρωταθλητή Ελλάδας για τρίτη διαδοχική χρονιά.

Το ντέρμπι ξεκίνησε με τον Σλούκα να πετυχαίνει ένα δίποντο και ένα τρίποντο και τον Ερνανγκόμεθ να τον ακολουθεί με νέο τρίποντο. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση. Ο Μιλουτίνοφ ισοφάρισε το καλάθι του αρχηγού του Παναθηναϊκού, ενώ το 8-8 έγινε με τρίποντα των Παπανικολάου και Πίτερς. Ο Παπαπέτρου και ο Μιλουτίνοφ αντάλλαξαν πόντους με τον Πίτερς να σημειώνει το 12-10 και τον Παπαπέτρου με τρίποντο να δίνει προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (13-12).Ο Ναν έφεραν τους «πράσινους» στο +3 (15-12), με τον Μιλουτίνοφ να μειώνει σε 15-14. Ο Λεσόρ με καλάθι και φάουλ και ο Παπαπέτρου με μία βολή έδωσαν αέρα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του Αταμάν, ενώ ο Γουίλιαμς-Γκος μείωσε σε 19-17. Λεσόρ και Σλούκας συνέχισαν να σκοράρουν με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να προηγηθεί με 7 (24-17),  ωστόσο το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 24-21, καθώς ο Γουίλιαμς-Γκος μείωσε για τους «ερυθρόλευκους».

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ερνανγκόμεθ έβαλε το πρώτο καλάθι, ενώ οι Πειραιώτες μείωσαν με τους Πετρούσεφ και Πίτερς στον πόντο (26-25). Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει το προβάδισμα παίρνοντας σκορ από τους Λεσόρ και Μήτογλου, ενώ ο Ολυμπιακό ήταν πάντα κοντά με τον ΜακΚίσικ και Πετρούσεφ να δίνουν λύσεις (31-28). Ο Γκριγκόνις με τρίποντο και ο Ναν έδωσαν προβάδισμα 8 πόντων (36-28) στους «πράσινους», με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει  με τρίποντα του ΜακΚίσικ και του Γουίλιαμς-Γκος, αλλά και καλάθι του Πίτερς (36-36). Το χουκ του Μιλουτίνοφ έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό, όμως ο Γκριγκόνις με νέο τρίποντο έφερε πάλι μπροστά τον Παναθηναϊκό (39-38), που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Ο Ναν ξεκίνησε με τέσσερις πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, όμως ενδιάμεσα ο Παπανικολάου ισοφάρισε σε 41-41. Από το 43-41 υπέρ του Παναθηναϊκού ο Κάνααν πήρε… φωτιά και με εννέα συνεχόμενους προσωπικούς του πόντους ο Ολυμπιακός έφτασε στο +7 (50-43). Ο Ναν με προσωπική ενέργεια μείωσε στους 5 (50-45), με τον Παπανικολάου να απαντάει και τον Χουάντσο Ερνάνγκομεθ να ευστοχεί σε μία βολή. Ο Κάνααν με ένα δύσκολο καλάθι, ο Παπανικολάου με τρίποντο και ο Γουόκαπ με νέο σουτ τριών πόντων έδωσαν στον Ολυμπιακό το προβάδισμα με 14 πόντους (60-46). Ο Παναθηναϊκός πέτυχε σερί 6-0 με τους Λεσόρ, Μπαλτσερόφσκι και Σλούκα μειώνοντας στο 8 (60-52), με τον Μιλουτινόφ να απαντάει. Ο Γκραντ με εύστοχο τρίποντο διαμόρφωσε το 62-55 στο 30’.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 38-39, 62-55, 92-86.

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ, Γουίλιαμς-Γκος, Μήτρου-Λονγκ, Λούντζης, Κάνααν, ΜακΚίσικ, Λαρεντζάκης, Παπανικολάου, Πίτερς, Πετρούσεφ, Τανούλης, Μιλουτίνοφ.

Παναθηναϊκός (Εργκίν Αταμάν): Γκραντ, Σλούκας, Ναν, Γκριγκόνις, Καλαϊτζάκης, Μαντζούκας, Παπαπέτρου, Ερνανγκόμεθ, Μήτογλου, Λεσόρ, Αντετοκούνμπο, Μπαλτσερόφσκι.