Χάντμπολ γυναικών: Νίκη για την Ουγγαρία, 25-24 τη Βραζιλία

Πρώτη νίκη για την Ουγγαρία, η οποία επικράτησε, μετά από συναρπαστικό αγώνα, της Βραζιλίας με 25-24, στη δεύτερη αγωνιστική για τον Β’ όμιλο του γυναικείου τουρνουά χάντμπολ των Ολυμπιακών Αγώνων «Παρίσι 2024».

Η ομάδα από τη Νότια Αμερική, μετά τη νίκη της στην πρεμιέρα επί της Ισπανίας, ηττήθηκε από την Ουγγαρία, η οποία στο πρώτο ματς είχε χάσει από τη διοργανώτρια Γαλλία, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν την προσπάθεια τους για την κατάληψη μιας θέσης στην πρώτη τετράδα του γκρουπ, η οποία θα τους δώσει το «εισιτήριο» για τους προημιτελικούς.

Η Βραζιλία μπήκε από την αρχή δυναμικά στο ματς και τελείωσε το Α’ ημίχρονο με 15-12, αλλά στα τελευταία λεπτά η Ουγγαρία κατάφερε να πάρει την πολύτιμη νίκη, που της ανοίγει την πόρτα της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Ολυμπιακού τουρνουά.