Champions League: «Βροχή» από γκολ στην Ελβετία, 3-2 η Γιουνγκ Μπόις την Γαλατά

«Βροχή» από γκολ στο «Wankdorfstadion», με τη Γιουνγκ Μπόις να επικρατεί με 3-2 της Γαλατασαράι. Στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τα play offs του Champions League, η ομάδα της Ελβετίας προηγήθηκε με 2-0 με δύο γκολ του Μοντέιρο στο 4΄ και στο 45΄+4΄.

Ο σύλλογος της Κωνσταντινούπολης κατάφερε να μειώσει με τον Μπατσουαγί στο 67΄, ενώ ο ίδιος πέτυχε και την ισοφάριση στο 72΄. Η Γαλατασαράι έμεινε με 10 παίκτες στο 84ο λεπτό, όταν αποβλήθηκε ο Μπαρντακτσί. Όμως, η Γιουνγκ Μπόις κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Ούγκρινιτς στο 86ο λεπτό στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Σημαντικό βήμα για την πρόκριση στη φάση των ομίλων του Champions League έκανε η Σάλτσμπουργκ περνώντας νικηφόρα, με 2-0 από την έδρα της Ντιναμό Κιέβου. Ο Νενέ Ντορζελές άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό, ενώ ο Δανός μέσος Μάουριτς Κιάεργκαρντ από το σημείο του πέναλτι διπλασίασε τα τέρματα των Αυστριακών που με τα δύο εκτός έδρας γκολ αποκτούν πλεονέκτημα ενόψει του β΄ αγώνα.

Από ένα γκολ πέτυχαν Μίντιλαντ και Σλόβαν Μπρατισλάβας στη Δανία. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γκολ του Σέσαρ Μπλάκμαν στο 59ο λεπτό, για να ισοφαρίσει η Μίντιλαντ με τον Έντουαρντ Τσιλούφια στο 79΄. Αλλαγή στη θέση του Μάρκο Τόλιτς, στο 81ο λεπτό μπήκε ο Έλληνας Κυριάκος Σαββίδης, για τη Σλόβαν.

Mε νίκη 2-0 απέδρασε από την έδρα της Μάλμε η Σπάρτα Πράγας. Οι Τσέχοι προηγήθηκαν χάρη στο αυτογκόλ του Γενς Στρίγκερ Λάρσεν στο 31ο λεπτό, ενώ ο Ματέι Ρινές στο 89΄ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.