Champions League: Ο Ζέγκροβα «πλήγωσε» τη Φενέρμπαχτσε του Μουρίνιο στις καθυστερήσεις!

Ο Έντον Ζέγκροβα ήρθε από τον πάγκο στο 71ο λεπτό, για να σκοράρει στο 90΄+1 και να χαρίσει τη μεγάλη νίκη στη Λιλ επί της Φενέρμπαχτσε με 2-1 και να δώσει ταυτόχρονα προβάδισμα πρόκρισης στους «Λιλουά» στα playoffs του Champions League.

Η Φενέρ του Ζοζέ Μουρίνιο είχε ισοφαρίσει προσωρινά με τον Καχβετσί (80΄) το προβάδισμα που είχε δώσει στους Γάλλους ο Σάντος (12΄).

Το γκολ του Βλαπ στο 90΄+1 διαμόρφωσε το τελικό 2-1 στην αναμέτρηση Σάλτσμπουργκ – Τβέντε, με τους Βέλγους να μένουν «ζωντανοί» μετά τη μείωση του σκορ στις καθυστερήσεις. Και τα δύο γκολ των Αυστριακών πέτυχε ο Κγιάεργκααρντ (41΄, 85΄).

«Ανοιχτούς λογαριασμούς» για τη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας στο Βουκουρέστι άφησαν, Σπάρτα Πράγας και Στεάουα, μετά το αποψινό 1-1 στην «Επετ Αρένα» στην πρωτεύουσα της Τσεχίας.

Το σκορ στο ζευγάρι από το οποίο θα προκύψει ο αντίπαλος του ΠΑΟΚ στα playoffs του Champions League, εφόσον, ο «δικέφαλος» του Βορρά περάσει το εμπόδιο της Μάλμε στην προσεχή Τρίτη (13/8) στην Τούμπα, διαμορφώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι Ρουμάνοι προηγήθηκαν στο 61΄ με τον Ντάβα, αλλά στο 78΄ οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια με τον Νιγηριανό, Ολατούντζι.

Ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης πήρε η Μίντιλαντ με το 2-0 επί της Φερεντσβάρος, όπως και η Λουντογκόρετς με το «διπλό» (2-1) στην έδρα της Καραμπάχ.

Τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων του Γ΄ προκριματικού γύρου του Champions League:

Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν)-Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) 1-2

Μάλμε (Σουηδία)-ΠΑΟΚ (Ελλάδα) 2-2

Μίντιλαντ (Δανία)-Φερεντσβάρος (Ουγγαρία) 2-0

Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)-Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία) 2-1

Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία)-Ρέιντζερς (Σκωτία) 1-1

Λιλ (Γαλλία)-Φενέρμπαχτσε (Τουρκία) 2-1

Σάλτσμπουργκ (Αυστρία)-Τβέντε (Ολλανδία) 2-1