Μπίλας: «Δεν θυμάμαι τίποτα από την κούρσα, μόνο τον τερματισμό που μου στέρησε την πρόκριση»

O Στέργιος Μπίλας, στην παρθενική συμμετοχή του σε Ολυμπιακούς Αγώνες, δεν κατάφερε να προκριθεί μαζί με τον Κριστιάν Γκολομέεβ στα ημιτελικά των 50μ ελεύθερο ανδρών, καθώς κατετάγη 18ος με επίδοση 22.00.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, στις δηλώσεις μετά την ολοκλήρωση του αγώνα, εμφανίστηκε απογοητευμένος για τον αποκλεισμό του, τονίζοντας ότι ο τερματισμός του στέρησε την πρόκριση.

Για την κούρσα του ο Μπίλας είπε: «Ήταν μια πολύ καλή κούρσα, ειδικά για πρωί που δεν κολυμπάω ποτέ γρήγορα. Αυτό που μου στέρησε την πρόκριση ήταν ο τερματισμός, δεν μου βγήκε ακριβώς. Αναγκάστηκα να μακρύνω λίγο την τελευταία μου χεριά και με περάσαν οι αντίπαλοί μου σε αυτήν την χεριά.

Δεν θυμάμαι τίποτα από αυτήν την κούρσα, μόνο τον τερματισμό που μου στέρησε την πρόκριση. Αν είχα απογευματινή κούρσα θα κολυμπούσα πολύ πιο γρήγορα, διότι και στο Ευρωπαϊκό κολύμπησα 22.30 το πρωί και στον τελικό 21.70, αλλά εντάξει θα μείνουμε με την απορία τώρα».

Κληθείς στη συνέχεια να μιλήσει για την πρόκριση του Γκολομέεβ, επισήμανε: «Θα ήταν πολύ όμορφο να ήμασταν και οι δύο αθλητές στα ημιτελικά, αλλά πιστεύω στον Κριστιάν, είναι ένας εξαιρετικός αθλητής και το απόγευμα θα είμαι στην κερκίδα να τον στηρίξω».