Μπαρτσελόνα 1-2: Νίκη με ανατροπή στο ντεμπούτο του Φλικ στη La Liga

18.08.2024 | 00:39

Barcelona's Robert Lewandowski scores his side's second goal by a penalty shot during the Spanish La Liga soccer match between Valencia and FC Barcelona at the Mestalla stadium in Valencia, Spain, Saturday, Aug. 17, 2024. (AP Photo/Alberto Saiz)
Ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι.
@2024 ALBERTO SAIZ/AP IMAGES

Αγχώθηκε, αλλά νίκησε τελικά η Μπαρτσελόνα στην πρεμιέρα της La Liga απέναντι στη Βαλένθια, έχοντας ως απόλυτο πρωταγωνιστή τον Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι.

Δύσκολη νίκη για τη Μπαρτσελόνα στη πρεμιέρα της La Liga απέναντι στην Βαλένθια, με τους Καταλανούς να επικρατούν εν τέλει με 1-2 εκτός έδρας στο επίσημο ντεμπούτο του Χάνσι Φλικ στον πάγκο της.

Οι “μπλαουγκράνα” ξεκίνησαν τον αγώνα επιχειρώντας να ελέγξουν τον ρυθμό, με τους Καταλανούς να δημιουργούν μάλιστα προϋποθέσεις για να απειλήσουν νωρίς στην αναμέτρηση. Βέβαια, μετά το πρώτο δεκαπεντάλεπτο, η Βαλένθια προσαρμόστηκε και ξεκίνησε να ισορροπεί το παιχνίδι.

Μάλιστα, λίγο πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου οι “νυχτερίδες” ευτύχησαν να σκοράρουν με τον Ντούρο, ο οποίος όταν στο 44′ βρέθηκε μπροστά στον Τερ Στέγκεν δεν λάθεψε, σημαδεύοντας την αριστερή πλευρά των διχτυών.

Βέβαια, η απάντηση ήταν άμεση από τη Μπαρτσελόνα. Ο Λεβαντόβσκι υποδέχθηκε όμορφα τη μπάλα μέσα στην περιοχή και εκτέλεσε δίχως πρόβλημα τον αντίπαλο τερματοφύλακα, δίνοντας με αυτόν τον τρόπο την ευκαιρία στο σύνολο του Χάνσι Φλικ να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ ισόπαλο.

Στην επανάληψη, κερδήθηκε νωρίς πέναλτι για τράβηγμα του Μοσκιέρα, το οποίο μετουσίωσε σε τέρμα ο Λεβαντόβσκι στο 49ο λεπτό, ολοκληρώνοντας την ανατροπή. Εν συνεχεία, η Μπαρτσελόνα ανέβασε τα ποσοστά κατοχής της και επιχείρησε να διαχειριστεί κυρίως τα υπόλοιπα λεπτά της αναμέτρησης.

Μάλιστα, από τη στιγμή που η Βαλένθια χρειαζόταν να ανεβάσει τις γραμμές της προκειμένου να ισοφαρίσει, η Μπαρτσελόνα έβρισκε εύκολα ρήγματα στην άμυνα. Ενδεικτικές ήταν οι μεγάλες ευκαιρίες που έχασε η ομάδα του Φλικ στο 85′ με τον Πέδρι, στο 90+1′ με τον Κασάντο και τέλος στο 90+4 με τον Λεβαντόβσκι.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

• Αθλέτικ Μπιλμπάο – Χετάφε 1-1 (Οϊάν Σανθέτ 27, Κρισάντους Ούτσε 64′)
  • Μπέτις – Χιρόνα 1-1 (Μπάρτρα 6′, Μισεχούι 72′)
  • Θέλτα – Αλαβές 2-1 (17′ Κίκε Γκαρσία, 66′ Σουέντμπεργκ, 84′ Άσπας)
  • Λας Πάλμας- Σεβίλλη 2-2 (25′ Άλεξ Σουάρες, 34′ Σάντσες, 42′ Νιάνζου αυτογκόλ, 71′ Ραμίρες)
  • Οσασούνα – Λεγκανές 1-1 (22′ Κρουθ, 79′ Σοριανό)
  • Βαλένθια – Μπαρτσελόνα 1-2 (44′ Ντούρο, 45+5′, 49′ Λεβαντόβσκι)
  • 18/8 20:00 Ρεάλ Σοσιεδάδ – Ράγιο Βαγιεκάνο
  • 18/8 22:30 Μαγιόρκα – Ρεάλ Μαδρίτης
  • 19/8 20:00 Βαγιαδολίδ – Εσπανιόλ
  • 19/8 20:00 Βιγιαρεάλ – Ατλέτικο Μαδρίτης