Ατλέτικο 2-2: Το χορταστικό ματς στο Θεράμικα δεν είχε νικητή

LA LIGA

20.08.2024 | 00:28

Ο Ντανζούμα με τη φανέλα της Βιγιαρεάλ
@ 2024 ANTONIO CALANNI / AP IMAGES

Βιγιαρεάλ και Ατλέτικο πέτυχαν από δύο γκολ στο πρώτο μέρος, δεν σκόραραν στο δεύτερο και πήραν από ένα βαθμό στην πρεμιέρα της La Liga.

Βιγιαρεάλ και Ατλέτικο μονομάχησαν στο Θεράμικα στο παιχνίδι που έκλεινε το πρόγραμμα της πρεμιέρας της La Liga και πήραν τον βαθμό χάρη στο 2-2, το οποίο διαμορφώθηκε στο πρώτο μέρος.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ντανζούμα στο 18′, αλλά οι ροχιμπλάνκος απάντησαν δύο λεπτά μετά με τον Μάρκος Λιορέντε. Μάλιστα στο 36′ είχαν και δοκάρι για την ανατροπή με τον Λίνο, ωστόσο ένα λεπτό μετά ο αρχηγός Κόκε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο 45+5′ (ένα λεπτό πριν από την εκπνοή του πρώτου μέρους) η Ατλέτικο έφερε εκ νέου το ματς στα ίσια με τον Σόρλοθ. Στο δεύτερο μέρος η Ατλέτικο είχε μια καλή στιγμή με τον Μπαένα στο 57′ η οποία πέρασε λίγο άουτ, ενώ η Βιγιαρεάλ έχασε τεράστια ευκαιρία για να πάρει το τρίποντο με την ωραία εκτέλεση φάουλ του Πεπέ, η οποία τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Όμπλακ, με το 2-2 να μένει μέχρι το τέλος.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

• Αθλέτικ Μπιλμπάο – Χετάφε 1-1 (Σανθέτ 27 – Ούτσε 64′)
  • Μπέτις – Χιρόνα 1-1 (Μπάρτρα 6′ – Μισεχούι 72′)
  • Θέλτα – Αλαβές 2-1 (17′ Κίκε Γκαρσία, 66′ Σουέντμπεργκ – 84′ Άσπας)
  • Λας Πάλμας- Σεβίλλη 2-2 (25′ Άλεξ Σουάρες, 34′ Σάντσες – 42′ Νιάνζου αυτογκόλ, 71′ Ραμίρες)
  • Οσασούνα – Λεγκανές 1-1 (22′ Κρουθ – 79′ Σοριανό)
  • Βαλένθια – Μπαρτσελόνα 1-2 (44′ Ντούρο – 45+5′, 49′ Λεβαντόβσκι)
  • Ρεάλ Σοσιεδάδ – Ράγιο Βαγιεκάνο 1-2 (Φρούτος 67′ – 84′ Καμέγιο, 90+8 Θουμπιμέντι)
  • Μαγιόρκα – Ρεάλ Μαδρίτης 1-1 (53′ Μουρίκι / 13′ Ροντρίγκο)
  • Βαγιαδολίδ – Εσπανιόλ 1-0 (23′ Μόρο)
  • Βιγιαρεάλ – Ατλέτικο 2-2 (18′ Ντανζούμα, 37′ αυτ. Κόκε – 20′ Λιορέντε – 45+5′ Σόρλοθ)