Athens Kallithea – Παναθηναϊκός 2-2: Ο Τετέ έσωσε τον βαθμό στο 90+2′ απέναντι στους φανταστικούς νεοφώτιστους

Ισόπαλο 2-2 έληξε το παιχνίδι ανάμεσα σε Athens Kallithea και τον Παναθηναϊκό για την 3η αγωνιστική της Stoiximan Super League. Ο Τετέ έσωσε τον πόντο στο 90+2′ απέναντι στους μαχητικούς νεοφώτιστους.

Ματσάρα έγινε στη Λεωφόρο στο παιχνίδι ανάμεσα στην Athens Kallithea και τον Παναθηναϊκό. Το ματς της 3ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League έληξε ισόπαλο 2-2, με τους νεοφώτιστους να δίνουν τεράστια μάχη και τους πράσινους να σώζουν στο φινάλε τον βαθμό.

Οι νεοφώτιστοι ήταν επικίνδυνοι από τα πρώτα λεπτά και στο 28ο λεπτό πήραν το προβάδισμα με τον Τιέρι Μουτίνιο. Οι πράσινοι απάντησαν άμεσα με τον Τζούριτσιτς στο 32′.

Η Athens Kallithea ωστόσο συνέχιζε να είναι απειλητική και στο 80ο λεπτό πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Ματιέ Βαλμπουενά, ο οποίος έκανε και το ντεμπούτο του. Ο Παναθηναϊκός στο 90+2′ κατάφερε να σώσει τον βαθμό με γκολ του Τετέ, μετά από υπέροχο γύρισμα του Πελίστρι.

Το ματς

Οι πρώτες ευκαιρίες του παιχνιδιού ανήκαν στον Παναθηναϊκό. Στο 4ο λεπτό ο Τετέ βρήκε πολύ ωραία τον Ιωαννίδη στα δεξιά της περιοχής, ο φορ του Παναθηναϊκού βρήκε την μπάλα, αλλά ο Πασαλίδης με τάκλιν του έβαλε την κόντρα. Οι πράσινοι δεν είχαν συνέχεια, με την Athens Kallithea να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Μάλιστα, έπαιζε σ’ ένα εξαιρετικό τέμπο και απειλούσε συνεχώς τον Παναθηναϊκό. Στο 8′ ο Ντεμέτριους σούταρε από τα αριστερά εκτός περιοχής, ο Ντραγκόσβκι δεν μπλόκαρε στην κλειστή του γωνία, έδιωξε σε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Athens Kallithea βρήκε δίχτυα με τον Πασαλίδη, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ.

Ένα λεπτό αργότερα, οι γηπεδούχοι “χτύπησαν” ξανά την πόρτα του τριφυλλιού με σουτ του Μουτίνιο που έφυγε λίγο άουτ. Στο 28ο λεπτό η Athens Kallithea αξιοποίησε την υπεροχή της και άνοιξε το σκορ. Ο Ντεμέτριους πήρε μέτρα από τα αριστερά, μετά από κλέψιμο, γύρισε στο δεύτερο δοκάρι στον Μουτίνιο, ο οποίος πλάσαρε σε κενή εστία για το 1-0.

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε άμεσα. Στο 30′ προειδοποίησε με τον Τετέ και δύο λεπτά αργότερα ισοφάρισε. Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά και έξοδο του Μπαραγκάν, ο Γέντβαϊ πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής και με μία δεύτερη κεφαλιά ο Τζούριτσιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Τότε, ήταν που η Athens Kallithea ξαναπάτησε γκάζι. Μάλιστα πολιόρκησε την περιοχή των πρασίνων. Στο 35′ ο Μανθάτης γέμισε στην περιοχή, ο Ντεμέτριους πήρε την κεφαλιά, απέκρουσε ο Ντραγκόβσκι και στη συνέχεια το σουτ του Ματίγια πέρασε άουτ. Αμέσως μετά ο Ντιμπά σούταρε μέσα από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε σε σώμα των πρασίνων και σταμάτησε στο δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν να απειλούν και τελείωσαν το πρώτο μέρος με 17 τελικές και 1.8xG. Πριν από το τελευταίο σφύριγμα, οι πράσινοι έγιναν επικίνδυνοι με δύο σουτ από Τετέ και Τσέριν, αλλά ο Μπαραγκάν επενέβη όταν χρειάστηκε.

Ο Αλόνσο από τις αρχές του δευτέρου μέρους προσπαθούσε να αλλάξει την κατάσταση, ωστόσο ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να πάρει τα ηνία του αγώνα. Στο 51′ οι γηπεδούχοι έγιναν επικίνδυνοι με προβολή του Μότοκ, ενώ απάντησε ένα λεπτό αργότερα με άστοχη κεφαλιά ο Τσέριν.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού έβλεπε πως η ομάδα του χρειαζόταν κάτι διαφορετικό και έτσι στο 58′ πέρασε τους Πελίστρι και Μαξ. Στο 64ο λεπτό η Athens Kallithea έφτασε ξανά κοντά στο γκολ. Ο Ματίγια εκτέλεσε φάουλ με πάσα, ο Μουτίνιο τροφοδότησε τον Χάνουσεκ, εκείνος σούταρε από τα αριστερά της περιοχής, όμως χρειάστηκε ξανά να επέμβει.

Η δεύτερη τελική του Παναθηναϊκού στο δεύτερο μέρος ανήκε στον Μαξ, του οποίου το σουτ μπλόκαρε ο Μπαραγκάν. Ο τερματοφύλακας της Athens Kallithea έδειξε τα αντακλαστικά του και στο 70′, όταν νίκησε τον Ιωαννίδη, που βρέθηκε σε θέση τετ α τετ.

Η Athens Kallithea συνέχιζε να απειλεί, βρίσκοντας κενούς χώρους στην άμυνα του Παναθηναϊκού. Έτσι, στο 80′ πήρε προβάδιασμα στο σκορ. Ουλντρίκις από τα αριστερά, έσπασε στον Μουτίνιο, ο οποίος ξεκίνησε τη φάση, και εκείνος με τη σειρά του είδε τον Βαλμπουενά, που με προβολή πέτυχε το γκολ.

• Athens Kallithea: Μπερναμπέ, Πασαλίδης, Μότοτς, Ισιμάτ, Χάνουσεκ, Μανθάτης, Ματίγια, Ντίμπα, Μουτίνιο, Ντεμέτριους, Ουλντρίκις.
  • Παναθηναϊκός: Ντραγκόβσκι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν, Τζούριτσιτς, Μαντσίνι, Τετέ, Ιωαννίδης.