14 Σεπτεμβρίου 2024

Αγγλία: Πέρασε εύκολα από το «Σεντ Μέρις» η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, 3-0 τη Σαουθάμπτον

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίωρο, αλλά στη συνέχεια ανέβασε την απόδοση της και νίκησε τελικά εύκολα στο «Σεντ Μέρις» τη Σαουθπάμπτον με 3-0, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Premier League, ύστερα από την διακοπή για τις υποχρεώσεις των εθνικών ομάδων στο Nations League.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά και ανέλαβαν τον έλεγχο του αγώνα. Μάλιστα θα μπορούσαν να προηγηθούν στο 33ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι, αλλά ο Ονάνα απέκρουσε το σουτ του Άρτσερ. Η φάση αυτή «ξύπνησε» τους παίκτες του Έρικ Τεν Χααγκ και δύο λεπτά αργότερα ο Ματάις Ντε Λιχτ της έδωσε την πρωτοπορία στο σκορ με το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Μάντσεστερ.

Στο 41ο λεπτό ο Μάρκους Ράσφορντ με έξυπνο σουτ διπλασίασε το σκορ, βρίσκοντας δίχτυα μετά από 12 ματς, έχοντας μείνει χωρίς γκολ από τον περασμένο Μάρτιο. Ο Γκαρνάτσο στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Οι «Άγιοι», που παρέμειναν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας χωρίς πόντο, έμειναν στο 76ο λεπτό με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Στέφενς.