15 Σεπτεμβρίου 2024

Sporades Tv News

Η ενημέρωση απο τις Βόρειες Σποράδες SporadesNew SporadesTv

Αγγλία: Μεγάλη νίκη με ανατροπή της Νιούκαστλ στο «Μολινό»

Μεγάλη νίκη με ανατροπή πέτυχε η Νιούκαστλ στο «Μολινό» επί της Γουλβς με 2-1, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Premier League. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 36ο λεπτό με τον Λεμινά και έδειχναν να ελέγχουν το ματς. Στο Β’ μέρος όμως ο Έντι Χάου έκανε αλλαγές και άλλαξε την τακτική της ομάδας από τη βόρεια Αγγλία.

Άρχισε να πιέζει την αντίπαλη άμυνα και κατάφερε μέσα σε πέντε λεπτά να φθάσει στην ανατροπή του σκορ. Πρώτα ο Σερ ισοφάρισε (75′) και πέντε λεπτά αργότερα ο Χάρβεϊ Μπαρνς, που πέρασε ως αλλαγή στο 46′, πέτυχε ένα απίθανο γκολ, με σουτ έξω από την περιοχή, και χάρισε τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Με τους τρεις βαθμούς αυτούς η Νιούκαστλ ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ενώ οι «λύκοι» παραμένουν χωρίς νίκη, μ’ έναν μόλις βαθμό στο ενεργητικό τους.

Νωρίτερα, η Άρσεναλ πήρε τη μεγάλη νίκη στο ντέρμπι του βόρειου Λονδίνου κόντρα στην Τότεναμ με 1-0. Η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα απέδειξε πως φέτος είναι αποφασισμένη να κατακτήσει τον τίτλο και αγωνίστηκε με πάθος, κατακτώντας τους τρεις πολύτιμους βαθμούς, χάρη στο γκολ του Γκάμπριελ, ο οποίος νίκησε την αντίπαλη άμυνα στον αέρα και με καρφωτή κεφαλιά στα δίχτυα των «Σπερς» στο 64ο λεπτό.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι «κανονιέρηδες» για πρώτη φορά από το 1986 έπαιξε στην έδρα της Τότεναμ, με την εκτός έδρας φανέλα της, λόγω αιτήματος της ένωσης διαιτητών. Ο σύνδεσμος των Άγγλων διαιτητών ζήτησε από την Premier League να γίνει αυτή η αλλαγή, γιατί η πρώτη φανέλα των «κανονιέρηδων» είναι πολύ …λευκή και οι διαιτητές του θα μπορούσαν να μπερδευτούν με τις λευκές εμφανίσεις των παικτών της Τότεναμ!

Έτσι οι παίκτες του Αρτέτα έπαιξαν με τη μαύρη εμφάνιση – που χρησιμοποιεί εκτός έδρας – κάτι που είχε να συμβεί σε εκτός έδρας ντέρμπι με τους «Σπερς» από τη σεζόν 1985-1986. Παράλληλα, συμφωνήθηκε να φορέσει και η Τότεναμ τη δική της, εκτός έδρας σκούρα φανέλα, όταν θα παίξει στο «Έμιρεϊτς», τον Ιανουάριο του 2025. Αναλυτικά τ’ αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία:

Η 4η αγωνιστική:

Σαουθάμπτον-Μάντσεστερ Γ. 0-3 (35′ Ντε Λιχτ, 41′ Ράσφορντ, 90’+ Γκαρνάτσο)

Μπράιτον-Ίπσουιτς 0-0

Κρίσταλ Πάλας-Λέστερ 2-2 (47′, 90’+ πεν. Ματετά-21′ Βάρντι, 46′ Μαβιντιντί)

Φούλαμ-Γουέστ Χαμ 1-1 (24′ Χιμένεθ-90’+ Ινγκς)

Λίβερπουλ-Νότιγχαμ Φόρεστ 0-1 (72′ Χάντσον-Οντόι)

Μάντσεστερ Σίτι-Μπρέντφορντ 2-1 (19′, 32′ Χάαλαντ-1′ Γουϊσά)

Άστον Βίλα-Έβερτον 3-2 (36′, 58′ Γουότκινς, 76′ Ντουράν-16′ ΜακΝιλ, 27′ Κάλβερτ-Λιούιν)

Μπόρνμουθ-Τσέλσι 0-1 (86′ Ενκουνκού)

Τότεναμ-Άρσεναλ 0-1 (64′ Γκάμπριελ)

Γουλβς-Νιούκαστλ 1-2 (36′ Λεμινά-75′ Σερ, 80′ Μπαρνς)