ΑΕΚ Betsson – Μακάμπι Ραμάτ Γκαν 80-71: ‘Εκτελεστές’ Χαμπ

Η ΑΕΚ Betsson ξεκίνησε νικηφόρα τη νέα σεζόν στο BCL, καθώς νίκησε τη Μακάμπι Ραμάτ Γκαν στη Sunel Arena με 80-71, με τους Πρέντις Χαμπ και Χάντερ Χέιλ να μη σταματούν να σκοράρουν πίσω από τα 6μ75. Πολύτιμη συνεισφορά από τον Γκραντ Γκόλντεν.

Η ΑΕΚ Betsson άρχισε με το… δεξί τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στην Ευρώπη, καθώς επικράτησε της Μακάμπι Ραμάτα Γκαν στη Sunel Arena (80-71), με “όπλο” την επίθεση στο πρώτο μέρος και την άμυνα στο δεύτερο.

Ασταμάτητοι σκόρερ πίσω από τα 6μ75 οι Πρέντις Χαμπ και Χάντερ Χέιλ, που έδιναν τις απαιτούμενες λύσεις όπου τους χρειαζόταν η ομάδα του Σάκοτα. Μεγάλο ματς και από τον Γκραντ Γκόλντεν σε πόντους και ριμπάουντ. Ντεμπούτο για ΡάιΚουαν Γκρέι.

Ο αγώνας

Η ΑΕΚ ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι, τρέχοντας ένα σερί 7-0 με Χαμπ, Γκόλντεν και Νετζήπογλου. Η Μακάμπι Ραμάτ Γκαν ισορρόπησε και βρήκε σκορ με Γκάλινατ και ΜακΚόλουμ, με την πρώτη περίοδο να κλείνει, έχοντας την Ένωση προηγούμενη με 26-23. Ο ΡάιΚουαν Γκρέι έκανε το ντεμπούτο του με τα κιτρινόμαυρα, βρίσκοντας τους πρώτους του πόντους, την ώρα που οι Χαμπ και Γκόλντεν έδιναν λύσεις στο σκοράρισμα. Η Ένωση πατούσε πολύ καλά επιθετικά, ο Χέιλ ανέβασε στροφές και έκλεισε το πρώτο μέρος στο +5, έχοντας μερικά κενά διαστήματα στην άμυνα (47-42).

Στην τρίτη περίοδο οι κιτρινόμαυροι έσφιξαν την άμυνά τους, επιθετικά έβρισκαν σταθερά τη σύνδεσή τους με το καλάθι και έχτισαν διαφορά στις παρυφές των δέκα πόντων (59-50 στο 25′). Η ομάδα του Σάκοτα δέχθηκε μόλις 12 πόντους στην τρίτη περίοδο, την οποία έκλεισε στο +7 (61-54). Στο ίδιο μοτίβο και στην τέταρτη περίοδο, η ΑΕΚ κράτησε χαμηλά τους Ισραηλινούς, έχοντας μία απόσταση ασφαλείας. Ο Στίβενς με καλάθι έριξε τη διαφορά στους τέσσερις (69-65), 2’45” πριν το φινάλε και ο Σάκοτα κάλεσε τάιμ άουτ. Οι οδηγίες του Σάκοτα είχαν άμεση επίδραση και με ένα σερί 4-0 η Ένωση ανέβηκε ξανά στο +8 (73-65). Τελικό σκορ 80-71.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λίζκα, Στράουμπε, Πρπα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-23, 47-42, 61-54, 80-71

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ Betsson: 18/30 δίποντα, 11/32 τρίποντα, 11/16 βολές, 38 ριμπάουντ ( 31 αμυντικά – 7 επιθετικά), 18 ασίστ, 15 φάουλ, 14 λάθη, 9 κλεψίματα

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι Ραμάτ Γκαν: 22/34 δίποντα, 4/25 τρίποντα, 15/18 βολές, 29 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 2 επιθετικά), 17 ασίστ, 16 φάουλ, 13 λάθη, 5 κλεψίματα, 5 μπλοκ