1-2 για την Aprilia Tuareg Racing στον Αγώνα Baja Aragón

Του Νεκτάριου Διατσίδη

Ο Jacopo Cerutti 1ος και ο Francesco Montanari 2ος, για την Aprilia, στην κατηγορία πολυκύλινδρων.
Το νικηφόρο σερί της Aprilia Tuareg Racing συνεχίζεται με to 1-2 στο ντεμπούτο τους στον ιστορικό Αγώνα Baja Aragón, με τους Jacopo Cerutti και Francesco Montanari. Η Aprilia Tuareg Racing κέρδισε το FIM Bajas Trophy της Aragón στην κατηγορία των πολυκύλινδρων μοτοσυκλετών άνω των 600cc και κατέλαβε την πρώτη θέση συνολικά μεταξύ των μοτοσυκλετών άνω των 450cc.

Ο Jacopo Cerutti ήταν πρωταγωνιστής στην κατηγορία των πολυκύλινδρων από την πρώτη μέρα, κερδίζοντας τόσο τον Πρόλογο την Παρασκευή όσο και τις Ειδικές Διαδρομές το Σάββατο και την Κυριακή, παρά το ατύχημα – χωρίς συνέπειες – τη δεύτερη μέρα. Αυτά τα εξαιρετικά αποτελέσματα κατά την πρώτη του συμμετοχή σε αυτό το rally raid του επέτρεψαν να τερματίσει το Σαββατοκύριακο ως νικητής της κατηγορίας Multicylinder και ενδέκατος στη γενική κατάταξη.

Ο Francesco Montanari, στην πρώτη του εμπειρία στον Αγώνα Baja Aragón, σημείωσε επίσης εξαιρετική απόδοση, ολοκληρώνοντας το 1-2 στην κατηγορία Multicylinder και τερματίζοντας δέκατος όγδοος στη γενική κατάταξη. Αυτό το 1-2, που προστέθηκε στις προηγούμενες νίκες στο Hellas Rally Raid και στο Italian Motorally, επιβεβαιώνει για άλλη μια φορά τη μεγάλη ευελιξία της Aprilia Tuareg 660, η οποία αποδεικνύεται ανταγωνιστική και με υψηλές επιδόσεις σε κάθε τύπο εδάφους.

JACOPO CERUTTI
«Ήταν ένας υπέροχος αγώνας, το διασκέδασα. Το ράλι ήταν εξαιρετικά επίπονο σωματικά παρά το ότι ήταν σύντομο, και ήταν επίσης περίπλοκο επειδή τα αυτοκίνητα πέρασαν πρώτα μπροστά μας τόσο το Σάββατο όσο και την Κυριακή, κάνοντας το έδαφος πραγματικά δύσκολο. Είμαι εξαιρετικά ικανοποιημένος και ευχαριστημένος με τον τρόπο που απέδωσε η μοτοσυκλέτα».

FRANCESCO MONTANARI
«Πήγε αρκετά καλά. Είμαι ευχαριστημένος με τον αγώνα και με τον ρυθμό. Κάναμε εξαιρετική δουλειά και ήταν ένα καλό τεστ ενόψει των επερχόμενων αγωνιστικών γεγονότων. Τους επόμενους μήνες, θα εργαστούμε σκληρά για να βελτιωθούμε ακόμη περισσότερο».