Από τα ξημερώματα το 14χρονο παιδί νοσηλεύεται στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας, του νοσοκομείου Παίδων «Αγία Σοφία«, διασωληνωμένο και υπό καταστολή. Κατά τη διάρκεια της νύχτας υποβλήθηκε σε πολύωρη νευροχειρουργική επέμβαση για να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα, το οποίο προκάλεσε την εγκεφαλική αιμορραγία.
Πέντε ώρες νωρίτερα ήταν στο νοσοκομείο «Χατζηκώστα» των Ιωαννίνων όπου υποβλήθηκε στην πρώτη επέμβαση με την οποία οι γιατροί, προσπάθησαν να ελέγξουν την αιμορραγία τοποθετώντας βαλβίδα αποσυμπίεσης, ενώ ήταν διασωληνωμένο.
Λόγω της κρισιμότητας της κατάστασής του μεταφέρθηκε αεροπορικώς στην Αθήνα. Από τα ξημερώματα το παιδί νοσηλεύεται στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας, διασωληνωμένο και υπό καταστολή.
Μετά τηδιαδικασία συνολικής διάρκειας 20 ωρών, το αγόρι βρίσκεται πια στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας, με τους γιατρούς να αισιοδοξούν για την πορεία της υγείας του.
Ρεπορτάζ: Σοφία Πατραμάνη
More Stories
Ρόδος: Αναγκαστική προσγείωση μονοκινητήριου αεροσκάφους
Μαρίνα Ζέας: Βυθίστηκαν τρία από τα τέσσερα σκάφη που τυλίχτηκαν στις φλόγες – Σε εξέλιξη έρευνες για τα αίτια της φωτιάς
Ο καιρός με την Α.Τυράσκη: 40άρια το Σάββατο, υποχώρηση της θερμοκρασίας και τοπικές μπόρες την Κυριακή