Ένα εκκολαπτήριο ελεύθερων και δημιουργικών ανθρώπων που θέλουν να γίνουν δημοσιογράφοι, είναι το πρότυπο Γυμνάσιο Βόλου.
Με εκπαιδευμένο διδακτικό προσωπικό και σύγχρονες διδακτικές προσεγγίσεις, σε ένα φιλόξενο σχολικό περιβάλλον, βοηθάει τους μαθητές να ανακαλύψουν τα ενδιαφέροντα, τις κλίσεις και τα ταλέντα τους και να… διαπρέψουν στη ζωή.
Όπως τόνισε η κα Σοφία Κανταράκη, υπεύθυνη ομίλου δημοσιογραφίας του γυμνασίου, βασική επιδίωξη είναι τα παιδιά να σκέφτονται και να εκφράζονται ελεύθερα,χωρίς περιορισμούς στη δημιουργικότητα και στη φαντασία, προσθέτοντας ότι κύριος στόχος είναι η διαπαιδαγώγηση καλλιεργημένων και υπεύθυνων πολιτών, με σεβασμό στον συνάνθρωπο και τις δημοκρατικές αξίες.
Τα παιδιά δηλώνουν ενθουσιασμένα που εκφράζουν την προσωπική τους άποψη και έχουν τη δική τους φωνή, αν και πολλά από αυτά, όπως λένε, δεν έχουν σκοπό να ακολουθήσουν τη δημοσιογραφία ως επάγγελμα στο μέλλον. Η ομάδα αναδεικνύει πολλά θέματα της τοπικής κοινωνίας αλλά και της επικαιρότητας, όπως είναι η παραβατικότητα στα σχολεία.
www.ertnews.gr
More Stories
Εξαιρετικής ποιότητας νερά κολύμβησης των ακτών του δήμου Ζαγοράς Μουρεσίου
Υβριστική επίθεση σε εργαζόμενο από συνεργάτη του δημάρχου Βόλου καταγγέλλει ο Σύλλογος ΟΤΑ
Εξαφανίστηκε 30χρονος από το Μελισσοχώρι Καρδίτσας